Klik venligst
danskerederier.gif

Tech-konference går i samarbejde med DMF

Tech-konference går i samarbejde med DMF

Torsdag 6. august 2020 kl: 11:50


World Maritime Technology Conference (WMTC) indleder et samarbejde med Danish Maritime Fair om en speciel tech-udgave af Danish Maritime Fair udstillingen, der skal afvikles sammen med konferencen i Tivoli Congress Center fra 27-29. april 2021.

”Vi forventer begge, at der kommer en god synergi ud af dette samarbejde, og vi stræber begge efter at få denne udstilling til at skille sig ud med ny og innovativ teknologi inden for den maritime industri. Med dette tiltag kan vi tilbyde noget meget specielt til deltagerne på World Maritime Technology Conference ”, siger Mikkel Hansen, CEO og konferencearrangør, MDC i en pressemeddelelse.

René Wittendorf, der er adm. dir. for Danish Maritime Fair, tror, at interessen for at udstille vil være betydelig: “Med et koncept som en teknologikonference og en udstilling med avanceret teknologi forventer jeg, at vi tiltrækker udstillere fra hele verden”.

World Maritime Technology Conference blev første gang afholdt i 2003 og er siden blevet afholdt hver tredje år i regi af World Maritime Technology Congress, der består af 21 medlemsorganisationer fra 17 lande.

Konferencerne er tidligere blevet afholdt i San Francisco, London, Mumbai, St. Peterborg, Rhode Island (USA) og senest i 2018 i Shanghai i Kina.

Konferencen arrangeres i Danmark har MDC, Maritime Development Center, der har omkring 170 medlemmer, der repræsenterer Det Blå Danmark.

Kilde: Danish Maritime Fair og WMTC21


< Forrige side

Copyright © Maritime Danmark



Seneste nyt

- Maritime valgdebatter på vej
- Danish Maritime Days 2022
- SMM 2022 er nu i gang i Hamborg
- Maritim charmeoffensiv skal lokke de unge
- Den maritime fest genopstår på Folkemødet
- Den nye bundlinje kræver investeringer
- Danmark vært ved topmøde om havvind
- ETS kan blive skridt mod CO2-neutralitet
- Rederiformand: Det var en stor ære
- Fiskeriministeriet til Hanstholm - for én dag
- Stor maritim konference åbnet i København
- Debat om fremtidens energiforsyning


Dagens mest læste

- Stort skoleskib på grund i Norge


Ugens mest læste

- Se Maersk nye metanoldrevne feederskib
- Ny bornholmerfærge på vej til Danmark
- Mærsk sælger Maersk Supply Service
- Det gik helt galt ved anløb i Kaohsiung
- Borgmester freder færgerute til Marstal
- Bulkcarrier tilbageholdt i Finland
- Syv fortsat indlagt efter dokulykke
- Brændende tankskib ud for Portugal
- Maersk åbner ny fragtrute fra Billund
- Stort skoleskib på grund i Norge
Klik venligst
Klik venligst