Omsætnings-boost og ny topchef i Bladt

Bladt Industries øgede omsætningen med 49 pct. i 2019, men må på grund af en regnskabsteknisk nedskrivning på 85 mio. kr. bogføre et underskud på 42 mio. kr. efter skat. Selskabet ansætter Anders Søe-Jensen som ny adm. direktør, da Klaus Steen Mortensen trækker sig pga sygdom.

Arkivfoto..

Efter tre år som adm. dir. i Bladt Industries afleverer Klaus Sten Mortensen sit sidste årsregnskab. Trods underskuddet er ledelsen godt tilfreds med udviklingen, da kerneforretningen betegnes som sund, ordrebeholdningen er den største nogensinde og virksomheden har været forskånet for arbejdsulykker.

”Ser man bort fra nedskrivningen, er vi tilfredse med resultaterne i Bladts kerneforretning. Vi er en sund og kundeorienteret virksomhed, som udvikler sig i den rigtige retning,” siger adm. direktør Klaus Steen Mortensen. Som en konsekvens af den formindskede bogførte egenkapital forårsaget af nedskrivningen, valgte Bladts ejere, kapitalfonden Nordic Capital,

i 2019 at indskyde 150 mio. kr. i yderligere egenkapital for at polstre virksomheden og understøtte de fortsatte vækstplaner.

Omsætningen steg i 2019 markant på grund af flere og større projekter i kombination med leverancer af stål og komponenter. Det betød en tilvækst af 220 medarbejdere, der bragte det samlede antal op på knap 500 ved udgangen af 2019.

Og med udsigten til en voldsom global udbygning af havvind i de kommende år, må Bladt Industries, der producerer fundamenter til offshore vindindustrien, være forberedt på vækst. Og den udvikling kan Klaus Steen Mortensen følge som nyt bestyrelsesmedlem, når han nu bliver afløst som adm. direktør af Anders Søe-Jensen.

Klaus Steen Mortensen trækker sig fra posten på grund af en kronisk, men ikke livsfarlig hjertefejl, oplyser selskabet. Han glæder sig over, at han har været med til at skabe “en langt mere effektiv, forudsigelig og stabil virksomhed, som kan konkurrere uden støtte”.

Mortensens afløser kommer med stor offshore-erfaring, da Anders Søe-Jensen tidligere har stået i spidsen for både Vestas Offshore Wind og senest GE Offshore Wind.

”Bladt Industries er en fantastisk virksomhed med et enormt potentiale, som jeg glæder mig til at forløse – i tæt samarbejde med nye kollegaer, samarbejdspartnere og ikke mindst Bladts mange nationale og internationale kunder,” siger Anders Søe-Jensen.

Kilde: Bladt Industries

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Square1 Nordic overtager DK-Sea Safety

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Terma-radar skal beskytte græske fregatter mod droner

Annonce

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Square1 Nordic overtager DK-Sea Safety

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd opjusterer markant efter stigende fragtrater

22.09.2026Maritimedanmark.dk

Det Blå Danmark vil hente flere EU-milliarder hjem

21.09.2026Maritimedanmark.dk

MSC i forhandlinger om køb af Meyer Werft

10.09.2026Maritimedanmark.dk

25 omkommet i brand på fragtskib i kinesisk værft

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny dry port på vej på Vestfyn

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Torm-ejet scrubber-producent skifter direktør

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Kongsberg Maritime køber finske Steerprop

Jobmarked

Se alle

Scandlines

Elektriker til Scandlines

Vil du bruge din el-tekniske faglighed i et maritimt miljø, hvor driftssikkerhed, teknologi og samarbejde går hånd i hånd?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

14.10.2026

Odense Havn

Sales Manager til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle