Genstart:En måneds intensivt arbejde igang

Danske Rederier ser frem til en kort og fokuseret proces i forhold til at levere “skarpe anbefalinger til regeringen” som deltager i Genstartsteamet for Det Blå Danmark, der skal hjælpe med til at få gang i eksporten i kølvandet på Covid-19 pandemien.

Danske Rederiers adm. dir. Anne H. Steffensen deltog i det virtuelle opstartsmøde for de otte Genstartsteams i dag. Foto: Danske Rederier..

Arbejdet blev skudt i gang i dag med et stort virtuelt møde mellem de i alt otte genstartsteams og regeringen repræsenteret ved udenrigsminister Jeppe Kofod og erhvervsminister Simon Kollerup.

”Det kan ikke overvurderes, hvor vigtigt det er for et lille land som Danmark at få gang i eksporten igen, så jeg er glad for, at regeringen har nedsat de her genstartteams,” siger Anne H. Steffensen, adm. dir. i Danske Rederier og deltager i genstartsteamet for Det Blåt Danmark.

”Vi skal se, om vi kan finde få men konkrete initiativer, som på den korte bane kan afhjælpe de problemer, som en del af rederierne har som følge af corona. Men også gerne initiativer, der kan lægge kimen til vækst fremadrettet. Det kan kun gå for langsomt, så det er godt, at arbejdet nu i gang. Jeg glæder mig til en kort og fokuseret proces, så vi kan aflevere skarpe anbefalinger til regeringen om en lille måneds tid,” siger Anne H. Steffensen.

De danske rederier eksporterede sidste år alene for 207 milliarder kroner.

De otte genstartteams skal give deres forslag til myndighedstiltag senest den 15. september 2020.

Der er afsat samlet 485 mio. kr. i indeværende år til udmøntning af anbefalinger fra alle 8 genstartsteams. Anbefalingerne vil derefter indgå i politiske forhandlinger om eksportpakken og skal efter planen igangsættes i år.

Medlemmer af Genstartsteamet for Det Blå Danmark:

Henriette Hallberg Thygesen, Executive Vice President i A.P. Møller - Maersk A/S (formand) Jan Rindbo, CEO, Norden Peter Lytzen, CEO, Esvagt Torben Carlsen, CEO, DFDS Søren Nørgaard Thomsen, CEO, Blue Water Shipping Bjarne Foldager, CEO, MAN Energy Solutions Søren Hjorth Krarup, direktør, Alfa Laval Lars Petterson, CEO, Hempel   Erhvervsorganisationer: Anne H. Steffensen, CEO, Danske Rederier Jenny N. Braat, adm. direktør, Dansk Maritime Tine Kirk Pedersen, adm. direktør, Danske Havne   Lønmodtagerorganisationer: Thomas Søby, cheføkonom, Dansk Metal

Kilde: Danske Rederier

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle