Genstart:En måneds intensivt arbejde igang

Danske Rederier ser frem til en kort og fokuseret proces i forhold til at levere “skarpe anbefalinger til regeringen” som deltager i Genstartsteamet for Det Blå Danmark, der skal hjælpe med til at få gang i eksporten i kølvandet på Covid-19 pandemien.

Danske Rederiers adm. dir. Anne H. Steffensen deltog i det virtuelle opstartsmøde for de otte Genstartsteams i dag. Foto: Danske Rederier..

Arbejdet blev skudt i gang i dag med et stort virtuelt møde mellem de i alt otte genstartsteams og regeringen repræsenteret ved udenrigsminister Jeppe Kofod og erhvervsminister Simon Kollerup.

”Det kan ikke overvurderes, hvor vigtigt det er for et lille land som Danmark at få gang i eksporten igen, så jeg er glad for, at regeringen har nedsat de her genstartteams,” siger Anne H. Steffensen, adm. dir. i Danske Rederier og deltager i genstartsteamet for Det Blåt Danmark.

”Vi skal se, om vi kan finde få men konkrete initiativer, som på den korte bane kan afhjælpe de problemer, som en del af rederierne har som følge af corona. Men også gerne initiativer, der kan lægge kimen til vækst fremadrettet. Det kan kun gå for langsomt, så det er godt, at arbejdet nu i gang. Jeg glæder mig til en kort og fokuseret proces, så vi kan aflevere skarpe anbefalinger til regeringen om en lille måneds tid,” siger Anne H. Steffensen.

De danske rederier eksporterede sidste år alene for 207 milliarder kroner.

De otte genstartteams skal give deres forslag til myndighedstiltag senest den 15. september 2020.

Der er afsat samlet 485 mio. kr. i indeværende år til udmøntning af anbefalinger fra alle 8 genstartsteams. Anbefalingerne vil derefter indgå i politiske forhandlinger om eksportpakken og skal efter planen igangsættes i år.

Medlemmer af Genstartsteamet for Det Blå Danmark:

Henriette Hallberg Thygesen, Executive Vice President i A.P. Møller - Maersk A/S (formand) Jan Rindbo, CEO, Norden Peter Lytzen, CEO, Esvagt Torben Carlsen, CEO, DFDS Søren Nørgaard Thomsen, CEO, Blue Water Shipping Bjarne Foldager, CEO, MAN Energy Solutions Søren Hjorth Krarup, direktør, Alfa Laval Lars Petterson, CEO, Hempel   Erhvervsorganisationer: Anne H. Steffensen, CEO, Danske Rederier Jenny N. Braat, adm. direktør, Dansk Maritime Tine Kirk Pedersen, adm. direktør, Danske Havne   Lønmodtagerorganisationer: Thomas Søby, cheføkonom, Dansk Metal

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Højesteret underkender CK Hutchisons havnekoncession ved Panama-kanalen

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Thisted Kommune forlader fælles færgeselskab

28.01.2026Maritimedanmark.dk

ICS afslører bedste og dårligste flagstater

28.01.2026Maritimedanmark.dk

MSC ekspansion løfter Schweiz markant på global shippingliste

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Fra turnaround til lønsomhed: Erria opjusterer for tredje gang

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Biltransportskibe har vokseværk. Nybygning sætter ny rekord

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Første Maersk tanker udstyret med sugesejl

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk og Gemini-samarbejdet i front på pålidelighed

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course