Kvindelig næstformand for Maskinmestrene

Majbrit Grymer Hoppe er valgt som den første kvindelige næstformand for Maskinmestrenes Forening. Det skete i forlængelse af valget til foreningen bestyrelse, hvor to kvinder for første gang blev medlemmer.

Majbrit Grymer Hoppe er valgt som den første kvindelige næstformand. Foto: Fra Facebook..

“Jeg stillede op til bestyrelsen for at være med til at synliggøre vores profession. Maskinmestrene brænder for deres fag og arbejde, og det kæmpe engagement fortjener større opmærksomhed, som jeg gerne vil bidrage til i tæt samarbejde med den øvrige bestyrelse,” siger den nyvalgte næstformand Majbrit Grymer Hoppe.

Med valget til bestyrelsen af den nye Majbrit Grymer Hoppe og Mia Emilliussen er det første gang, at to kvinder bliver medlem af bestyrelsen. Formand Lars Have Hansen kalder valget “historisk” .

“Valget af to kvinder til vores bestyrelse og valget af Majbrit Grymer Hoppe til næstformand er utrolig positivt, fordi det viser, at det er engagementet – og ikke kønnet - som er afgørende for vores profession,” siger han i en pressemeddelelse.

Om sin rolle som den første kvindelige næstformand, siger Majbrit Grymer Hoppe:

“Kvalifikationer og engagement er det vigtigste som maskinmester – ikke om man er kvinde eller mand. Hvis vi skal have flere kvinder til at vælge vores profession, skal det være i kraft af de mange spændende jobs og udviklingsmuligheder, man har som maskinmester. Vi har måske stadig et image som nogen nede i et maskinrum i kedeldragt med en smørekande, men realiteten er, at maskinmestre har det måske mest alsidige jobmarked overhovedet. Vi arbejder i stort set alle brancher og i utrolig mange forskellige typer job, så uanset dit køn kan du finde et job, hvor du kan udleve dine ambitioner”.

Den nye næstformand er uddannet Dual Junior Officer og siden maskinmester fra SIMAC i Svendborg i 2005. Hun har sejlet for A.P. Møller-Maersk i fire år og siden bl.a. været ansat i Danfoss-Semco og ABB, mens hun i dag arbejder som forretningsudvikler i Fyns Maritime Klynge.

Kilde: Maskinmestrenes Forening

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Saildrone affyrer missiler fra ubemandet sejlskib

Annonce

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard opgraderer flydedok

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Færge ombygges til plug-in hybrid

19.08.2026Maritimedanmark.dk

FSG Shipyard nybygning er ankommet til Fayard

18.08.2026Maritimedanmark.dk

Dansk underleverance til norskbygget forskningsskib

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Green Instruments henter ny global salgsdirektør

06.08.2026Maritimedanmark.dk

Flere unge skal uddanne sig til skibsingeniør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark