Brexit-mareridt: Britisk flåde mod fiskere

Den britiske flåde indsat for at forhindre danske og andre landes fiskere i fortsat at fiske i de britiske farvande, betegnes som et “rimeligt worst-case” scenarie i et lækket regeringsdokument, hvis EU og Storbritannien ikke når at indgå en handelsaftale inden nytår.

Den britiske premierminister Boris Johnson vil ikke dele fisk med EU-landene. Arkivfoto..

Og dag for dag svinder sandsynligheden for en handelsaftale mellem de to parter, der fortsat står langt fra hinanden. Fisk er et af de centrale emne. For her kæmper EU hårdt for, at fiskere fra EU-landene fortsat kan få lov at fiske i de britiske farvande. For Danmark er det et centralt emne, fordi de danske fiskere i dag henter 30-40 pct. af deres fangster i britisk farvand, skriver Jyllands-Posten.

Og uden en handelsaftale kan det ifølge et lækket regeringsdokument, som avisen The Sun er kommet i besiddelse af, blive nødvendigt at sætte Royal Navy ind for at holde bl.a. de danske fiskere væk.

Den britiske premierminister Boris Johnson holder foreløbig fast på sit standpunkt om, at den britiske fisk ikke skal deles med andre lande. Ikke fordi, fisk er lige så vigtig for britisk økonomi som finanssektoren i London. Men slagsmålet om fisk er til at forstå.

Regeringsdokumentet beskæftiger sig med den dobbelte udfordring - at man rammes af en anden bølge af Coronavirus samtidig med, at landet udtræder af EU´s handelsunion uden en aftale.

Muligheden for at udsætte sin udtræden forpassede briterne den 30. juni og forhandlingerne mellem parterne går så sløjt, at EU´s chefforhandler, Michael Barnier, efter en forhandlingsrunde i sidste uge sagde, at en aftale “virker usandsynlig”.

Se Michael Barniers udtalelse efter møderækken i videoen herunder.

Kilde: JP & The Guardian

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark og Kina indgår aftale om grøn skibsbygning

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Generationsskifte hos Lyngsaa

22.01.2026Maritimedanmark.dk

Dødelige ulykker på tyrkiske skrotværfter

15.01.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard sætter ny omsætningsrekord - igen

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

28.12.2025Maritimedanmark.dk

Maritime iværksættere: NextMariner

22.12.2025Maritimedanmark.dk

Fayard fastholder omsætning og resultat

20.12.2025Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt datacenter på vej

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course