Krydstogtskibe vælger Göteborg til bytte

De to enorme krydstogtskibe, Norwegian Bliss og Norwegian Encore, forlod tirsdag København og satte kurs mod havnen i Göteborg, hvor skibene skal skifte besætning. Nedlukningen af branchen betyder, at skibene kun sejler med en såkaldt sikkerhedsbemanding på 200 besætningsmedlemmer om bord.

Et andet Norwegian-fartøj, Norwegian Getaway, på vej ind til Göteborg i 2017. Foto: Göteborg Hamn..

De to skibe, der har kapacitet til 4.000 passagerer hver, har været lagt op ved krydstogtterminalen i Københavns Nordhavn siden 12. august, men er nu på vej til Göteborg, hvor rederiet vil foretage et besætningsskifte på de to skibe, der på skift vil gå til kaj i containerterminalen i weekenden.

De afløste besætningsmedlemmer vil blive kørt direkte til Landvetter flyvepladsen uden for Göteborg, hvorfra de flyver til deres respektive hjemlande, oplyser Göteborg havn i en pressemeddelelse.

Krydstogtskibene, der normalt sejler på Alaska, Caribien og langs de amerikanske kyster, er blevet sejlet til Europa på grund af Covid-19 pandemien af flere forskellige årsager. “Dels håber branchen, at krydstogtsæsonen kan starte tidligere i Europa end i andre dele af verden. Desuden er der mange værfter her, hvor skibene kan får foretaget den nødvendige vedligeholdelse, før de skal i gang igen, siger Marin Eskelinen, der er Cruise Operations Manager på Göteborgs Hamn AB.

“At skibene kommer til præcis Göteborgs havn skyldes, at vi har størrelsen, kapaciteten og viljen til at tage i mod dem,” tilføjer han.

Kilde: Göteborg Hamn AB

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Stor beredskabsøvelse på Hirtshals Havn

27.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny terminal vokser frem i Aarhus Havn

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn forventer rekordmange krydstogtskibe

21.11.2025Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn løfter beredskabet med nyt kontrolrum

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

18.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer 550 mio. dollar i Bangladesh

18.11.2025Maritimedanmark.dk

Hamborg Havn fortsætter væksten

17.11.2025Maritimedanmark.dk

U-vending i Ankestyrelsen: Grønt lys til salg af færgehavn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle