Povl Anker i dok på kritisk tidspunkt

Bornholmslinjens Povl Anker gennemgår i øjeblikket en omfattende renovering, der nu vil sende skibet i dok i Frederikshavn i godt en måned. Men det er ikke lykkes at finde en erstatningsfærge, oplyser Molslinjen, der kalder tidspunktet for dokopholdet for "kritisk".

Povl Anker bliver malet i de oprindelige farver. Skitse: Molslinjen..

“Der er ikke nogen vej uden om dokken, og trods intens eftersøgning har det ikke været muligt at finde og chartre en anden erstatningsfærge, som erstatning for Povl Anker. I tilfælde af dårligt vejr og aflysninger af sejladsen med Express 1 må vi derfor planlægge med Hammershus”, siger Carsten Jensen, adm. dir. Molslinjen.

Skibet skulle have været i dok i foråret for at få færdiggjort en omfattende energirenovering, men Corona-krisen ødelagde af to omgange muligheden for dette, da Povl Anker skulle holdes klar til indsættelse, hvis Bornholm pludselig var helt afhængig af ruten mellem Rønne og Køge.

Men nu skal arbejdet færdiggøres med renovering af skibets generatorer, motorer og dampkedler, hvilket kræver, at der skal skæres store huller i vogndækket for at tage de eksisterende motorer ud og løfte nyt udstyr ned.

Endelig skal hele skibet males og bringes tilbage til sit oprindelige udseende, som da det blevet leveret i 1978.

Det hele skal foregå på Orskov Yard i Frederikshavn fra 14. september til 20. oktober.

Kilde: Molslinjen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.02.2026Maritimedanmark.dk

Dansk-kinesisk batterisamarbejde

18.02.2026Maritimedanmark.dk

Maritime iværksættere: EnCoat

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

09.02.2026Maritimedanmark.dk

Nye EU-sanktioner mod Rusland kan ramme Fayard

09.02.2026Maritimedanmark.dk

Assens Skibsværft tangerer rekordresultat

06.02.2026Maritimedanmark.dk

Opgiver stor udvidelse i Aalborg Havn

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Jobi Værft indgår gigantkontrakt med forsvaret

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Wärtsilä øger øger overskud og produktionskapacitet

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Arktiske patruljeskib skal samles i Frederikshavn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course