Det Blå Danmarks anbefalinger er afleveret

Det Blå Danmark har som de øvrige genstatsteams afleveret anbefalinger til regeringen, der skal være med til at sætte gang i eksporten igen. Blandt de vigtigste prioriteter er besætningsskift, smidigere forhold for erhvervsrejsende og pulje til grøn omstilling af skibsfarten.

Arkivfoto..

Otte genstartsteams har efter en måneds arbejde udarbejdet forslag til regeringen, der skal være med til at sætte gang i eksporten igen.

”Det Blå Danmark er flere steder hårdt ramt af COVID-19, bl.a. på grund af begrænsninger i den globale mobilitet samt fald i verdenshandlen. Desuden er der i branchen en frygt for en opbremsning af den grønne omstilling, som er nødvendig i de kommende år.

Danmark har, ved igangsættelse af målrettede tiltag, gode muligheder for at fastholde og udbygge positionen som en førende grøn søfartsnation samt leverandør af klimavenlige maritime løsninger,” siger Executive Vice President i Maersk,

Henriette Hallberg Thygesen, har været formand for genstartsteamet for Det Blå Danmark.

For Danske Rederier, der har siddet med i teamet, er den allervigtigste anbefaling at holde fokus på at finde løsninger på de besværliggjorte besætningsskift, skriver organisationen i en pressemeddelse.

Derfor lyder en af anbefalingerne, at der afsættes midler til en forlængelse af den midlertidige ordning for besætningsskift i Danmark gældende for resten af 2020.

“På den måde kan søfolk fra danske rederier fortsat bruge Danmark som knudepunkt for besætningsskift,” skriver Danske Rederier.

Udover problemerne med besætningsskifte har genstartsteamet haft fokus på, at genstarten skal bidrage til den grønne omstilling af skibsfarten. Derfor er en anden central anbefaling fra genstartsteamet at oprette en grøn vækstpulje, hvor rederierne kan søge støtte til at til søsætte forsøgsprojekter, der skal skubbe skibsfarten i en grønnere retning.

”Vi står overfor en meget stor og vigtig opgave med at gøre den globale handelsflåde mere grøn og effektiv. Her er der behov for nytænkning og udvikling, som udover at bidrage til den grønne omstilling også vil bane vejen for eksport af ny teknologi,” siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

Regeringen er klar til at behandle de mange anbefalinger: ”Dansk eksport står i en historisk krise. Og det skal vi rette op på. Derfor er jeg glad for at erhvervslederne nu kommer med deres anbefalinger. Nu skal vi se nærmere på deres anbefalinger og finde ud af, hvilke initiativer, vi kan sætte i gang,” siger udenrigsminister Jeppe Kofod.

Du kan læse alle forslagene fra Det Blå Danmarks genstartsteam HER.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.04.2026Maritimedanmark.dk

Iran kan ikke finde egne miner i Hormuz-strædet

11.04.2026Maritimedanmark.dk

Medie: FBI bag ransagning af tilbageholdt containerskib

Annonce

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Assens Skibsværft solgt til investeringsselskab

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Gotlandsbolaget køber sig ind i Molslinjens ejerselskab

09.04.2026Maritimedanmark.dk

ÆrøXpressen taber retssag mod Ærø Kommune

09.04.2026Maritimedanmark.dk

Strid om Libanons stilling holder fortsat Hormuz-strædet lukket

08.04.2026Maritimedanmark.dk

CMA CGM positionerer skibe ved Hormuz-strædet efter våbenhvile

08.04.2026Maritimedanmark.dk

Våbenhvile: Maersk anlægger “forsigtig tilgang”

08.04.2026Maritimedanmark.dk

Våbenhvile indgået i sidste øjeblik

07.04.2026Maritimedanmark.dk

Specialfartøj klar til nedsænkning af første Femern-element

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Back Safety Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to educate about the common causes of back injuries and outline preventative and reactive measures that can be taken to avoid them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Benzene Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about benzene and where you may be exposed to it, what might happen if you are exposed, and the precautions you can take to stay safe. This course follows OSHA's Benzene Standard (29 CFR 1910.1028).

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Crisis management and human behaviour - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of the Passenger Safety, Cargo Safety and Hull Integrity section of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all Masters, Chief Engineer Officers, Chief Mates, Second Engineer Officers and persons assigned immediate responsibility for embarking and disembarking passengers, for loading, discharging, or securing cargo, or for closing hull openings on board RO-RO passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Dropped Objects (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with the knowledge to identify, prevent, and manage dropped objects in the workplace, ensuring a safer environment for yourself and others. The course also supports safe work practices in line with OSHA's requirements for workplace safety.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course