Øvelse: Søfarten ramt i stort cyberangreb

Torsdag blev Danmark rat af et fiktivt cyberangreb. Gennem otte timer samarbejdede medarbejdere fra en række myndigheder og virksomheder på tværs af de seks samfundskritiske sektorer - bl.a. søfart. Center for Cybersikkerhed intenst for at stoppe angrebet og begrænse skaderne.

Foto: Energistyrelsen/Colourbox..

Der var selvfølgelig tale om en øvelse og i den forbindelse udtaler klima-, energi-, og forsyningsminister Dan Jørgensen:

“Forsyningssikkerheden i Danmark er helt afgørende for danskernes hverdag og velstand. Det er derfor vigtigt, at både myndigheder og aktører har en skærpet opmærksomhed på arbejdet med cyber- og informationssikkerhed i energisektorerne. Øvelsen er et eksempel på, at DCIS-samarbejdet er med til at holde Danmark sikkert, idet vi rustes til bedre at kunne håndtere trusler på cyber- og informationsområdet.”

Formålet med øvelsen, der er den første af sin art i Danmark, er at undersøge og afprøve kommunikation og videndeling mellem myndighederne og virksomhederne i tilfælde af et større cyberangreb, som påvirker flere sektorer samtidig. Øvelsen var en såkaldt skrivebordsøvelse, hvor deltagerne undervejs modtog forskellige brikker af viden, som så skulle deles, for at alle hurtigst muligt kunne lægge det samlede puslespil.

”Øvelsen gik rigtig godt, og vi fik vigtig viden, som vi kan bruge til at forbedre den operationelle koordinering på tværs af de seks samfundskritiske sektorer. Det er et vigtigt skridt på vejen mod et mere sikkert digitalt Danmark. Ved at træne sammen står vi alle bedre forberedt”, siger chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund Sørensen.

Kilde: Energistyrelsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

16.05.2026Maritimedanmark.dk

US Navy vil bygge nye slagskibe

30.04.2026Maritimedanmark.dk

Det var tæt på at gå helt galt

28.04.2026Maritimedanmark.dk

Fregatten Jylland markerer internationale missioner

24.04.2026Maritimedanmark.dk

Undermast løftes på plads på Fregatten Jylland

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Baagøfærgen markerer 50 år med jubilæumssejlads og ny udstilling

20.03.2026Maritimedanmark.dk

Ronnie Hulstrøm kan fejre 25-års jubilæum

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle