Aarhus Havn i markant fremgang i 2020

På trods af en verdensomspændende pandemi har Aarhus Havn realiseret en markant fremgang i omsætningen af gods i 2020, der steg med 3,4 pct. til 9.250.000 tons gods, mens containeromsætningen steg med 8,5 pct. til 623.000 teu.

Thomas Haber Borch, CEO i Aarhus Havn. Foto: Aarhus Havn..

Det er en tilfreds havnedirektør, der kan se tilbage på et år, hvor Danmarks største erhvervshavn oplevede en positiv udvikling i de håndterede fragtmængder.

”Jeg ved, at mange andre havne både nationalt og internationalt har oplevet et betydeligt fald i godsomsætningen i 2020. Fx kom vores største konkurrent syd for grænsen ud af første halvår med et fald i omsætningen på hele 12 pct., hvilket sætter vores fremgang i perspektiv,” siger Thomas Haber Borch.

Omsætningsvæksten var primært drevet af containerområdet, mens nogle af de øvrige forretningsområder er mærket af en vigende tendens i markedet. Det gælder for både fast og flydende bulk samt færger og krydstogter.

På containerområdet har bl.a. en stigende svinekødseksport påvirket omsætningen positivt, men også importen er steget betragteligt.

”Men samlet set er containerimporten procentuelt steget lige så meget som eksporten, og for os er det positivt, at vi har markant fremgang både på import- og eksportområdet,” understreger Thomas Haber Borch, der peger på, at det samtidig er et udtryk for, at både virksomhedens direkte kunder og transportkøberne har godt gang i deres forretning.

Han glæde sig over, at de skibe, der er anløbet i 2020 gennemsnitligt har været større og har medbragt mere last.

“Det betyder, at klimabelastningen per tons gods samtidig er reduceret. Og det er også et af vores vigtige pejlemærker,” siger havnedirektøren.

Kilde: Aarhus Havn

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Aarsleff skal bygge ny vestmole i Hirtshals

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn fortsætter væksten

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

05.09.2026Maritimedanmark.dk

Omniterminal i Aarhus tager form

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Hundested Havn ansætter midlertidig direktør

03.09.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle