Maersk optur: Uggla maner til besindighed

Lige nu peger alle pilene i den rigtige retning for A.P. Møller - Maersk, der oplever rekordindtjening og en aktiekurs, der er tredoblet på 10 måneder. Men Robert Maersk Uggla maner i et interview i Børsen til besindighed.

Robert Maersk Uggla, CEO i A.P. Møller Holding. Foto: Maersk.

Som CEO i A.P. Møller Holding, der er hovedaktionær i A.P. Møller - Maersk glæder Robert Maersk Uggla sig over, at det “går bedre” for selskabet, der lige nu kan sole sig i både ros fra analytikere og en iver hos aktionærer, der har ført til en tredobling af kursen på selskabets aktier fra en bund i marts i fjor på ca. 5.000 kr. til godt 15.000 kr. i dag.

Men Uggla

peger på, at arbejdet med at tranformere Maersk på logistiksiden slet ikke er afsluttet - og at containershipping er en cyklisk industri.

“Jamen, jeg er også glad for, at det går bedre for A.P. Møller - Maersk, og at de har godt fat i mange vigtige initiativer, ikke mindst den digitale side. Men man må bare ikke glemme, at containershipping er en cyklisk industri, og Maersk er slet ikke færdig med arbejdet med at opbygge en stærk logistikside.

Selskabet er stadig i en tidlig fase. Både analytikeres og pressens humør har det jo med at svinge nogenlunde i takt med fragtraterne. Vi ser mere langsigtet på det,” lyder det bestemt – men bestemt også venligt, skriver Børsen.

I interviewet, der er det første store, som den Robert Maersk Uggla har givet til en avis, siger han også, at man nok var for lang tid om at komme i gang med den transformation, som Maersk nu står midt i.

Kilde: Børsen

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.10.2026Maritimedanmark.dk

150 skibe i kø til russiske havne

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Japansk tanker gennemfører sejlads på brint

Annonce

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Fem søfolk dræbt af somaliske pirater før befrielse

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Maersk og CMA CGM afslutter samarbejde

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Maersk og CMA CGM afslutter samarbejde

01.10.2026Maritimedanmark.dk

Færøerne vil bruge 74 mio. kr. på nye motorer til Smyril

01.10.2026Maritimedanmark.dk

Norden flytter kapital fra tank til tørlast

30.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn og lods dømt efter dødsulykke

30.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fordobler på rute til Egypten

30.09.2026Maritimedanmark.dk

Israel sender Hapag-Lloyd tilbage til tegnebrættet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.11.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Hazards and Personal Safety (E-learning course - afholdes løbende)

This course on workplace hazards and personal safety, will inform you about the general hazards you will find offshore, how to evaluate them, and continue to carry out your duties as safely as possible.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course