Maersk forlænger støtte til plastik-oprydning

Maersk Supply Service forlænger sit partnerskab med Ocean Cleanup om at yde operationel hjælp til at indsamle plastic fra verdenshavene. Samtidig indfører Maersk Supply Service nu en plastikpolitik med henblik på at reducere forbruget og spildet.

Maersk Supply Service har forlænget sit partnerskab med Ocean Cleanup. Foto: Ocean Cleanup.

I den nye treårige aftale vil de tre ankerhåndteringsfartøjer Maersk Launcher, Maersk Transporter og Maersk Handler med besætninger fortsat give den operationelle hjælp til projektet, der skal rydde op i de enorme øer af plastikaffald, der driver rundt i oceanerne.

Maersk Supply Service har været i partnerskab med Ocean Cleanup siden starten i 2018. Efter en række test blev den første opsamling af plastikaffald genbrugt til nye produkter i efteråret 2020, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Som noget nyt introducerer Maersk Supply Service nu en plastikpolitik, der skal sætte fokus på, hvordan selskabet kan reducere sit affald.

Politikken skal drives efter tre overordnede mål: 1.Selskabet skal bruge sin maritime ekspertise til at hjælpe med at finde løsninger til at komme af med plastik i oceanerne. 2. Selskabet skal undgå brug af unødvendig plastik i driften, 3. Selskabet skal samarbejde med leverandører, partnere, kunder og ansatte om at finde løsninger, der kan minimere brugen af plastik.

“Vi vil være transparente omkring vores resultater og læringer,” skriver Maersk Supply Service.

Kilde: Maersk Supply Service

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Fjord Line ejerskab koncentreres på færre hænder

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaotisk situation for skibsfarten i Mellemøsten

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime vinder britisk kontrakt

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle