Tocifret million-donation til Museet for Søfart

Museet for Søfart i Helsingør har modtaget en donation på ikke mindre end 21 mio. kr. som nu skal bruges til at etablere nye faste udstillinger, der skal gøre museet i Helsingør endnu bedre, skriver Museet for Søfart i en pressemeddelelse.

Foto: Museet for Søfart.

Midt i en svær tid har M/S Museet for Søfart modtaget 21 millioner i støtte fra forskellige maritime fonde. Efter et år med nedlukninger, stort set ingen udenlandske turister og faldende publikumstal er fondsmidlerne en stærkt opmuntrende håndsrækning.

”Det betyder, at vi kan se fremad, og det er vi meget glade for. I 2023 fylder M/S Museet for Søfart 10 år, og det kan vi nu fejre med åbningen af helt nye faste udstillinger. Det bliver også et comeback til tidligere tiders kronologiske formidling,” siger direktør Ulla Tofte, M/S Museet for Søfart.

Da museet blev indviet i 2013, var en af nyskabelserne de tematiske faste udstillinger, der brød med den kronologiske tilgang, som museer har benyttet sig af i århundreder. Nu bliver de tematiske udstillinger erstattet af 300 års maritim historie i kronologisk rækkefølge, men det bliver ikke bare en tilbagevenden til det gamle.

”Vi vil gerne give vores publikum et mere kronologisk historisk overblik, og samtidig inddrage flere nye og forskellige stemmer i fortællingerne. Vi tror på, at vores fælles historie vokser og bliver mere interessant, hvis vi er flere om at fortælle den og ikke kun os historikere. Derfor vil både den menige sømand, den kinesiske købmand og kvinderne i land, få en stemme i de nye udstillinger.”

Museet bevarer det bedste fra de nuværende udstillinger. Den populære tatovørsalon og de mange skibsmodeller får eksempelvis nyt liv i en stor installation. Museets nye faste udstillinger kommer til at sætte mennesket og dets evne til at omstille sig til ny teknologi i centrum. De mennesker der har arbejdet indenfor dansk søfart, har nemlig udvist en imponerende evne til at omstille sig til ny teknologi og en forandret verden, fortæller Ulla Tofte.

”Søfart er mere end skibe og last. Det er også kulturmøder, netværksdannelse og evnen til at omstille sig til ny teknologi. Alt sammen noget, vi moderne mennesker, kan spejle os i. Gæsterne skal ikke forvente en masse iPads og hovedtelefoner i udstillingen. Museet for Søfart er fortsat et sted for sociale fælles oplevelser, hvor gæsterne kan dele oplevelsen med hinanden, og fortælle deres egen historie undervejs.”

De nye udstillinger ventes at åbne om tre år og realiseres med støtte fra A.P. Møller Fonden, Augustinus Fonden, Aage og Johanne Louis-Hansen Fonden, Den Danske Maritime Fond, Orients Fond, Knud Højgaards Fond, Lauritzen Fonden, S.C. Van Fonden og With-Fonden.

Kilde: Museet for Søfart

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

22.02.2026Maritimedanmark.dk

Trump sender hospitalsskib til Grønland

13.02.2026Maritimedanmark.dk

LEGO lancerer model af Maersks metanol-drevne flagskib

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Skagen Havn indfører mobile miljøstationer

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsadvokaten dropper sag om Maersks udledninger

31.01.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC-studerende modtager Roblon Fondens Uddannelsespris

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks sidste isbryder er solgt

24.01.2026Maritimedanmark.dk

Yachværft anlægger erstatningssag mod efterladt

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib redder kæntret roer i Atlanterhavet

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Femern Bælt-forbindelsen mindst 2 år forsinket

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Dansk og fransk krigsskib træner i Nordatlanten

Jobmarked

Se alle

Skoleskibet Danmark

Kaptajn til Skoleskibet DANMARK

Skoleskibet DANMARK er et smukt sejlskib fra 1933 og en moderne maritim uddannelsesinstitution. Skoleskibet har også en repræsentativ rolle som en sejlende ambassade, for Det Blå Danmark.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.03.2026

Danmarks Tekniske Universitet (DTU)(DU)

Overstyrmand til Danmarks største havundersøgelsesskib ”DANA”

Kan du se dig selv arbejde på Danmarks største havundersøgelsesskib og være med til at gøre en forskel indenfor havforskning?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Oljola Terminals

Terminal Operator

Do you enjoy working in a close team where quality, safety, and flexibility truly matter? Are you curious by nature, technically inclined, and motivated by variety rather than routine? Then this might be your next step.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Task Risk Assessment (TRA) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This task risk assessment course is suitable for all current or potential members of task risk assessment teams. The course includes information identification of all hazards associated with the work, what a TRA is, how and when it should be carried out and the responsibilities of each person within the process.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Stroke Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The course includes information on the prevention and awareness of strokes. Also covering the symptoms of a stroke and how you can help if you recognize that someone is having a stroke.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course