Ny chefjurist hos Danske Maritime

Danske Maritime har ansat den 49-årige advokat Adam Goldschmidt som chefjurist. Adam Goldschmidt kommer med omfattende international erfaring inden for skibsbygningsjuraen samt søfartens juridiske og kontraktuelle forhold.

Adam Goldschmidt er ansat som chefjurist i Danske Maritime. Foto: Danske Maritime..

Den nye chefjurist har også fungeret som rådgiver for en række rederier, ship managers, værfter, udstyrsleverandører, skibsmæglere, terminalforretninger samt logistikvirksomheder og ser nu frem til at bistå Danske Maritimes medlemmer:   “I vores industri gør juraen først en reel forskel, når det lykkes at få jura, kommercielle forhold, teknik, operation og finans til at gå op i en højere enhed – og helst på en måde, som begge sider af bordet er tilfredse med. En analytisk, innovativ eller pragmatisk tilgang samt opmærksomhed på kulturelle forskelle hjælper ofte, når tingene bliver svære, og jeg glæder mig til at hjælpe medlemsvirksomhederne både her i Danmark og i forhold til de internationale forhold, de skal være opmærksomme på,” siger Adam Goldschmidt.

Og der er ifølge Danske Maritimes direktør, Jenny Braat, rigeligt at tage fat på for den nye chefjurist, ikke mindst fordi coronakrisen har skabt et ekstraordinært stort behov for vejledning til medlemsvirksomhederne.

“Samtidig er det vores opgave at sikre de bedst mulige rammevilkår for branchen, hvilket kræver meget stor bevågenhed både på de beslutninger, der træffes i Danmark, og på de beslutninger, der skal sikre, at vi har acceptable konkurrencevilkår på verdensmarkedet,” siger Jenny Braat.

Adam Goldschmidt har en Ph.d i skibsfinansieringsjura og underviser på CBS, SDU og Københavns Universitet, ligesom han er medlem af flere ekspertgrupper, bl.a. af Bimcos arbejdsgruppe, der arbejder på en standardkontrakt for ombygning af skibe.

Kilde: Danske Maritime

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

01.07.2026Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt innovationscenter rykker tættere på

Annonce

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Morten Christian Larsen ny topchef i Svanehøj

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

18.06.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Turning waste heat into business value in Frederikshavn

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence får første ordre på ny generation

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk opbakning til EU-strategier

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle