Tre-fire minutter uden motorkraft var nok

Det var en en automatisk alarm, der lukkede ned for hovedmotoren på Maersk Eindhoven, da containerskibet var på vej 45 sømil ud for Japan i Stillehavet i hårdt vejr. Tre-fire minutter uden motorkraft var nok til at skibet rullede så voldsomt, at det tabte 260 containere.

Maersk Eindhoven..

Det kortvarige motorstop fik alvorlige konsekvenser i det hårde vejr. Ud over tabet af de 260 containere blev 65 containere på Maersk Eindhoven beskadiget, skriver Maersk i en opdatering om hændelsen den 17. februar.

“Fremdrivningskraften blev hurtigt genoprettet, og den indledende analyse indikerer, at olietrykket udløste en sikkerhedsfunktion, der fik motorerne til at lukke ned. Ingen fejl eller vedligeholdelsesproblemer er blevet identificeret. Besætningen er i sikkerhed og en komplet efterforskning er i gang,” skriver Maersk i opdateringen.

Rederiet oplyser, at de foreløbige undersøgelser kun viser få skader, der kræver minimale reparationer.

“Vi fortsætter med at tage situationen meget alvorligt og er i proces med at gennemføre en komplet undersøgelse af hændelsen,” skriver Maersk.

Maersk Eindhoven med en kapacitet på 13.100 teu var på vej fra Xiamen i Kina til Los Angeles, da det blev ramt af uheldet.

Kilde:gCaptain.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.05.2026Maritimedanmark.dk

Frankrig og Storbritannien sender krigsskibe til Hormuz

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Iran angriber bulker og sender droner mod Kuwait og UAE

Annonce

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Frederikshavn Havn på vej mod økonomisk comeback efter gældskrise

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Batteriudskiftning trækker ud - genindsættelsen af Ellen forsinkes

09.05.2026Maritimedanmark.dk

Flere nordmænd vælger Danmark – Fjord Line øger sommertrafikken

09.05.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line forbedrer resultat trods lavere aktivitet

08.05.2026Maritimedanmark.dk

Kamp i Hormuzstrædet trods våbenhvile mellem USA og Iran

08.05.2026Maritimedanmark.dk

Rederiernes arbejdsmiljøorganisation afskediger direktør

07.05.2026Maritimedanmark.dk

Oslo-ruten tynger Gotlandsbolagets første kvartal

07.05.2026Maritimedanmark.dk

Fransk hangarskib positionerer sig til mulig Hormuz-mission

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course