Thyborøn Havn melder om fremgang i 2020

Trods et udfordrende år med corona pandemi leverer Thyborøn Havn et regnskab, som bestyrelsen er godt tilfreds med. Omsætningen steg med godt 3 mio. kr. til 47,3 mio. kr., mens resultatet faldt med 1,3 mio. til 6,3 mio. kr.

Foto: Thyborøn Havn..

Omsætningsfremgangen blevet drevet af større godsmængder, og havnen nærmer sig nu top-ti blandt de største danske godshavne, men også industrifiskeriet bidrog positivt.

Havnen nærmer sig nu kapacitetsgrænsen, og havnen tager derfor tilløb til en omfattende havneudvidelse med nye faciliteter til godssegmentet.

2021 er godt begyndt, og med tilladelsen i 2020 fra Kystdirektoratet til uddybning af Thyborøn Kanal, så bliver både 2021 og 2022 igen præget af store anlægsaktiviteter i havnen, skriver Thyborøn Havn i en pressemeddelelse.

Udover at Thyborøn Kanal skal uddybes til 10 meters vanddybde, så skal sandet fra uddybningen anvendes til nye arealer på Sydhavnen, hvor der også skal anlægges endnu en ny kaj på 220 meter ud for det nye område.

Om den kommende havneudvidelse siger havnedirektør Jesper Holt Jensen:

”Vi er rigtig glade for, at vi nu er i gang med uddybningen af Thyborøn Kanal, som har været et ønske på Thyborøn Havn i mere end 10 år. Og vi er faktisk ret stolte af, at havnens solide økonomi gør det muligt at kombinere det med en havneudvidelse i form af nye arealer og kajanlæg, så vi fortsat kan tilbyde vores kunder plads til at vokse med udgangspunkt i Thyborøn.”

Havnen har også et godt øje til havvind sektoren, som forventes at vokse markant i Nordsøen med både havvindparkerne Vesterhav Nord og Syd, Thor og også den kommende Energiø.

Godsomsætningen landede i 2020 på 1,76 mio. ton, hvilket er blot 18.000 ton mindre end i rekordåret 2017 og en markant fremgang på 21 pct. i forhold til 2019.

Der blev landet 259.733 tons fisk til fiskemels- og oliefabrikken TripleNine A/S i 2020. Det er en stigning på 12,8 % i forhold til året før. Værdien kom op på 524 mio. kr., hvilket er en stigning på 11 % og det næstbedste år de seneste 12 år.

Kilde: Thyborøn Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.06.2026Maritimedanmark.dk

Død efter kran kollapser på havn

26.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet en flaskehals for danske havne

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Korsør Havn melder om forrygende måned

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

11.06.2026Maritimedanmark.dk

Powercon skal levere landstrøm til krydstogtskibe i Skagen

09.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Danske kræfter kæmpede mod vinter og is i omfattende tysk uddybningsprojekt

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle