Rekord mange danske maskinmestre

På trods af corona-krisen oplevede maskinmestrene en historisk vækst og udvikling sidste år. Der er flere maskinmestre på arbejdsmarkedet end nogensinde, og tæt på fuld beskæftigelse. Samtidig har Maskinmestrenes Forening for første gang rundet 14.000 medlemmer.

Arkivfoto.

”Selv om vi uundgåeligt har haft en stigende ledighed i 2020, ligger maskinmestrene stadig klart under den gennemsnitlige ledighed. Vi er på vej tilbage til nær fuld beskæftigelse”, siger Lars Have Hansen, formand i Maskinmestrenes Forening.

Maskinmestrenes beskæftigelse stiger i alle de fem overordnede brancher: Service, handel og rådgivning – industri - energiforsyning, vand og renovation - skibsfart/offshore samt bygge og anlæg. Som de to største brancher beskæftiger service, handel og rådgivning samt industri to ud af tre maskinmestre.

”Tallene bekræfter hvor vidtfavnende et arbejdsmarked, maskinmestre efterhånden har fået. Det er meget glædeligt - også fordi det gør vores profession meget konjunkturresistent - hvilket det forløbne pandemi-år tydeligt har vist”, saiger Lars Have Hansen.

Ud over at Maskinmestrenes Forening nu har det højeste antal medlemmer nogensinde, er antallet af maskinmestre på arbejdsmarkedet steget til det højeste antal gennem tiderne.

”Vi har netop passeret 10.000 erhvervsaktive maskinmestre og ser frem mod næste milepæl og at vi runder 15.000 medlemmer i alt”.

Maskinmestre er også med til at drive den grønne omstilling.

”Mange maskinmestre er allerede i fuld gang med at omlægge Danmarks energiforsyning til vedvarende energi med nye, store havmølleparker, konvertering af kraftvarmeværker til nye grønne energikilder og idriftsættelse af nye teknologier, for eksempel varmepumper, der erstatter fossile brændsler stadig flere steder,” siger Lars Have Hansen og fremhæver, at maskinmestre også får nøgleroller i skibsfartens grønne omstilling.

Maskinmestrenes Forening har netop afviklet foreningens 149. ordinære generalforsamling i en digital udgave.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

22.01.2026Maritimedanmark.dk

Ny mand i spidsen for ZeroNorth

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Hele Bornholm ramt af blackout

17.01.2026Maritimedanmark.dk

Monjasa i bæredygtigt partnerskab med Panama-kanalen

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Blue Water Shipping overtager postvæsens speditionsaktiviteter

12.01.2026Maritimedanmark.dk

DSV sælger USA Truck

09.01.2026Maritimedanmark.dk

Landsretsdom sætter punktum i OW Bunker-sag

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk Tankers sælger Njord til V.Group

19.12.2025Maritimedanmark.dk

Wrist køber op i USA

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course