USTC køber majoritet i CM Biomass

Den familieejede USTC koncern med hovedsæde i Middelfart har erhvervet 60 pct. af ejerskabet i CM Biomass, verdens største uafhængige handelsselskab for træpiller, fra den ligeledes familieejede Copenhagen Merchants Group, der fortsat skal drive selskabet.

CM Biomass bliver med transaktionen et nyt forretningsområde i USTC-koncernen. Foto: USTC..

“Jeg er utrolig glad for at byde CM Biomass velkommen i USTC. CM Biomass vil ikke kun give værdi til USTC’s portefølje af virksomheder, men de vil også tilføje en spændende ny bæredygtig vinkel til handels- og shippingindustrien som en naturlig forlængelse af vores aktiviteter. Vi ser et stort potentiale i de synergier, der er mellem CM Biomass og vores eksisterende aktiviteter og driftsområder,” siger Nina Østergaard Borris, der er ejer og COO for USTC Group.

Ud over at være verdens største uafhængige handelsselskab for træpiller til både forsyningsselskaber og boligmarkedet, har CM Biomass ifølge USTC også et stærkt fokus på bæredygtigt indkøb og en ambitiøs strategi om at blive en betydelig aktør inden for produktion af træpiller og alternativ biomasse baseret på restmateriale.

Samtidig har USTC stærke ambitioner om at støtte op om og muliggøre den globale overgang til bæredygtig energi inden for de brancher, koncernen er involveret i. Købet af størstedelen af CM Biomass er således bevidst tilpasset denne langsigtede strategi, skriver USTC i en pressemeddelelse.

CM Biomass blev grundlagt i 2009 som en del af Copenhagen Merchants (CM) Group, der blev etableret som et mæglerfirma i 1977 af Torben Christensen. Andre aktiviteter i Copenhagen Merchants Group påvirkes ikke af CM Biomass-transaktionen.

“For at opfylde vores ambitioner for CM Biomass er vi glade for, at vi har fundet et perfekt match med USTC og ikke mindst personligt med Torben Østergaard-Nielsen og Nina Østergaard Borris. Det er en familie og en virksomhed, der netop har gennemgået udviklingen fra at være regional spiller til at være en global leder i en stor industri, og vi ser mange paralleller til vores position i biomasseindustrien, siger Simon Rodian Christensen, ejer og administrerende direktør for CM Biomass.

Med handlen tilføjes CM Biomass som en ny og separat enhed i USTC-porteføljen, der allerede omfatter virksomheder som Bunker Holding, SDK FREJA, Uni-Tankers og Unit IT.

Transaktionen er underlagt den officielle godkendelse fra myndighederne, og transaktionens værdi vil ikke blive oplyst.

Kilde: USTC

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC sætter gang i millionbyggeri på Kragholmen

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

04.07.2026Maritimedanmark.dk

Danish Pilot Service solgt

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle