Maersk dedikerer skib til tomme containere

Balancen er fortsat helt skæv i forhold til placeringen af tomme containere globalt. De mangler i den grad i Aisen, men nu er A.P. Møller - Maersk i gang med at rette lidt op på dén balance. Maersk har sendt Sorø Maersk til Australien for at samle tomme containere.

Sorø Maersk ved afgangen fra Melbourne lastet med tæt ved 8.000 teu tomme containere. Foto: Victoria International Containerterminal..

Maersk har sendt det 9.640 teu. store Sorø Maersk på rundtur til havne i Australien, hvor det laster tomme containere, der efterfølgende skal sejles til havne i Asien, hvor manglen fortsat er stor.

Sorø Maersk gjorde sit første anløb i havnen i Botany tæt på Sydney, hvor det lastede omkring 3.756 teu eller ca. 40 pct. af skibets kapacitet. Den 29 marts gik turen videre til Melbourne, hvor der blev lastet yderligere 4.148 teu. før det tirsdag satte kurs mod havne i Vietnam, Kina og Hong Kong.

En talsperson for Maersk siger til TradeWinds, at selskabet fortsat vil evaluere behovet for at flytte tomme containere for at kunne imødekomme eksportørers efterspørgsel.

Kilde: TradeWinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angreb i Det Røde Hav

24.07.2026Maritimedanmark.dk

Express 5 tilbage i drift på Ystad - Rønne

Annonce

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

16.07.2026Maritimedanmark.dk

USA håndhæver flådeblokade mod Iran

15.07.2026Maritimedanmark.dk

USA dropper afgift for passage af Hormuzstrædet

14.07.2026Maritimedanmark.dk

USA vil overtage kontrollen med Hormuzstrædet

12.07.2026Maritimedanmark.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle