Nye regler for kommunikation i polaregne

En underkomité i FN’s søfartsorganisation, IMO, anbefaler nu en række ændringer af SOLAS-konventionen, som vil gøre det muligt at benytte moderne satellitkommunikationsudstyr om bord på skibe i polarområderne.

Arkivfoto.

Udviklingen af satellitkommunikationsudstyr er gået stærkt de seneste år. I IMO har man derfor arbejdet på at modernisere kravene til radioudstyr om bord i skibene. En af de større ændringer er, at man har redefineret anvendelsesområdet for de såkaldte anerkendte satellittjenester.

I dag er det ikke tilladt at sejle i polarområderne uden at skulle efterleve krav om mere traditionelt radioudstyr. Med de foreslåede ændringer af kravene vil det fremover blive muligt at sejle i polarområderne alene med satellitkommunikationsudstyr.

At man kan sejle med satellitkommunikationsudstyr i polarområderne vil styrke sikkerheden til søs. Det vil give en mere sikker kommunikation i tilfælde af nødsituationer, havarier og eftersøgning. Fra dansk side hilses ændringerne velkomne og støttes aktivt i arbejdet i IMO.

Ændringerne kommer som følge af, at IMO har anerkendt Iridium til brug i det international maritime nød- og sikkerhedskommunikationssystem GMDSS.

Anbefalingerne forventes at blive godkendt af IMO’s Søsikkerhedskomité i efteråret 2021 og endeligt vedtaget i 2022. Ændringerne vil kunne træde i kraft i 2024.

Der er internationale regler for skibes radiokommunikation. Reglerne følger af SOLAS-konventionen, som forhandles mellem IMO’s medlemslande. Konventionen har til formål at fastsætte internationale regler for sikkerheden om bord i skibene.

Søfartsstyrelsen

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia bekræfter interesse for fusion med Torm

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk udfordrer COSCO på ruter i Asien

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen sætter reservefærge til salg

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle