Anderledes festival planlagt til september

Mens de kendte musikfestivaler over hele landet nu aflyser i stor stil, skal Valbyparken til september lægge græs til en helt ny af slagsen. Den har dog ikke musikken i fokus, men er en bæredygtighedsfestival med Danske Maritime og Danske Rederier i central rolle.

Den nye festival “Tomorrow” vil fokusere på at oversætte de overordnede visioner i FN’s Verdensmål til konkrete handlinger, og Danske Maritime skal sammen med Danske Rederier stå for at udforme den maritime del af festivalpladsen.

”For Danske Maritime giver det rigtig god mening at være med, når stærke aktører laver en ny festival, hvis formål er at skabe en mere bæredygtig hverdag. I den maritime industri går tusindvis af dygtige fagpersoner hver dag på arbejde netop med det formål at gøre verdensflåden mere bæredygtig, og de er knalddygtige til deres arbejde. Mange forbrugere kender dog meget lidt til den grad af innovation, vi står for, så vi vil gerne bidrage til at sætte bæredygtighed i relation til transport, så forbrugerne ved, at skibstransport er det grønneste valg, og dansk maritim teknologi er med til at gøre en reel forskel,” siger Jenny Braat, CEO i Danske Maritime.

Arrangørerne af festivalen vil sætte fokus på at løfte vor tids største udfordringer i fællesskab – på tværs af sektorer og funktioner. Det passer fint i tråd med Danske Rederiers klimamål:

”Vi har i Danske Rederier sat os det ambitiøse mål, at vi skal være CO2-neutrale uden brug af klimakompensation i 2050. Det ved kollegaer, samarbejdspartnere og politikere godt, men det ved mange helt almindelige danskere måske ikke. Dem vil vi gerne have i tale, for det er en vigtig del af vores opgave at fortælle, hvordan vi knokler på med at fjerne det klimaaftryk, som helt almindelige varer som sneakers, avocadoer eller andre ting i vores daglige forbrug sætter.  Vi er i forvejen den mest klimavenlige transportform, når det gælder transport over lange distancer, og nu handler det om at få vores CO2-udledninger til at gå mod nul. Tomorrow-festivalen er en god mulighed for at vise, at den blå søtransport også er grøn,” siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier. 

Men lidt musik bliver der alligevel plads til på bæredygtighedsfestivallen. Således er fire grupper foreløbig på plakaten, når Tomorrow Festival afholdes 3-4. september, hvor det også bliver muligt at forlyste sig med lidt bæredygtigt til ganen.

Læs mere HER.

Kilde: Danske Rederier

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Historisk skib angrebet i Hormuzstrædet

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Tre arkitektteams skal forme fremtidens Fregatten Jylland

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

31.08.2026Maritimedanmark.dk

47 skibe klar til Limfjorden Rundt

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Forskning: Skibsvrag fra verdenskrigene forurener danske farvande

21.08.2026Maritimedanmark.dk

US Navy overvejer at navngive nyt hangarskib efter Trump

21.08.2026Maritimedanmark.dk

Danske Flådeskibe i britisk fregatsamarbejde

21.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland: Den ukrainske stat stod bag sprængning

19.08.2026Maritimedanmark.dk

Thorbjørn skal fremover sejle i Grønland

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle