Torm køber tre nye efter svagt kvartal

Det svage marked for produkttankskibe fortsatte ind i 1. kvartal og det sætter sine tydelige spor i Torm´s 1. kvartalsregnskab, hvor driftsindtjeningen (EBITDA) faldt fra 101,5 mio. dollar i fjor til 18,9 mio. dollar i 1. kvartal i år. Trods det svage marked har Torm dog netop erhvervet yderligere tre LR2 skibe.

Indkøbet kommer i forlængelse af de otte MR-skibe, der blev erhvervet tidligere i år, og de tre skibe fra 2015, Nissos Schinoussa, Nissos Heraclea og Nissos Therassia er købt af Okeanis Eco Tankers for i alt 120,8 mio. dollar. Rederiet har samtidig solgt Torm Carina.

1. kvartalsregnskabet endte med et underskud før skat på 21,1 mio. dollar svarende til en nedgang på knap 78 mio. dollar fra overskuddet i samme kvartal i fjor på 56,8 mio. dollar. I forhold til de usædvanligt gode tider i 1. kvartal i fjor er TCE-raterne raslet ned fra 23.642 dollar/dag til blot 13.493 dollar /dag i år, og det har selvfølgelig også påvirket selskabets cash flow, der faldt fra knap 50 mio. dollar i 1. kvartal i fjor til knap 10 mio. dollar i år.

Torm peger på, at det svage marked fra 2020 fortsatte ind i 2021 og genopretningen af efterspørgslen på olie var negativt påvirket af de stigende antal Covid-19 smittede i mange regioner, ligesom OPEC+ landedes kvote politik fortsattte med at holde tankskibsmarkedet nede dog med fordele til produkttankmarkedet i forhold til råolietankmarkedet.

I slutningen af kvartalet fik produkttankmarkedet dog et løft, drevet af vinterstormene i Texas og Ever Givens seksdage lange blokade af Suez-kanalen, hvilket fik LR2 spotraterne op over 20.000 dollar/dag, skriver Torm.

De tre senest indkøbte skibe er alle udstyret med scrubbere og to af dem bliver finansieret gennem lån i Danmarks Skibskredit, mens det sidste bliver finansieret gennem et sale-and-leaseback arrangement med en kinesisk bank.

Torm råder over en flåde på 85 tankskibe, hvoraf de 53 er udstyret med scrubbere.

Kilde: Torm

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle