Suez-selvpromovering i video om Ever Given

Under de fortsat voldsomme diskussioner mellem Suez-kanal-myndigheden og ejeren af Ever Given om både ansvaret for grundstødningen og størrelsen på kompensationen for at slæbe det enorme skib fri, har Suez-kanal-myndigheden nu udsendt en video om sin egen præstation.

Billede fra Suez-kanalens video om Ever Givens grundstødning..

I videoen fortæller Suez-myndigheden om, hvordan den straks efter grundstødningen tog det fulde ansvar for at trække det 400 meter lange containerskib fri igen - og satte alt ind på at løse opgaven - bl.a. 15 slæbebåde og mere end 600 medarbejdere.

Ever Given, der med en kapacitet på 20.388 teu. er blandt verdens største containerskibe, nåede at blokere den livsvigtige transportvej i seksdage, inden det endelig lykkedes at trække det fri.

Men det er endnu ikke lykkedes for den japanske ejer af skibet, Shoei Kisen, at nå til enighed med Suez-kanal-myndigheden om størrelsen på kompensationen for skibets blokering af kanalen.

Her lagde den egyptiske myndighed ud med at forlange astronomiske 916 mio. dollar, men har siden skruet kravet ned til 550 mio. dollar.

Kravene er hidtil blevet fejet af bordet af Shoei Kisen, der har tilbudt 150 mio. dollar. Og på det seneste er der skruet op for retorikken mellem parterne om ansvaret for grundstødningen.

Ejeren siger, at det er Suez-kanalens ansvar, at skibet overhovedet fik lov at sejle ind i kanalen i det hårde vejr. Lodsen om bord på Ever Given mente angiveligt at det var en dårlig idé, men blev afvist af sit hovedkvarter.

Det afvises af Suez-myndigheden, der omvendt fastslår, at det var kaptajnens ansvar - og han burde ikke have sejlet ind.

“Han kender sit skibs begrænsninger… så han kan sige: Jeg vil ikke sejle ind, jeg føler ikke at vejret er passende,” sagde Suez-kanalens chef, Osama Rabie forleden i et interview med Reuters.

Og i videoen, som du kan se herunder, er der ingen tvivl om, hvem der er heltene i Suez-kanalens egen udlægning.

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.11.2025Maritimedanmark.dk

Forening vil bevare gammel storebæltsfærge

27.11.2025Maritimedanmark.dk

Sverige klar med fregatordre i starten af 2026

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Dyrt at vedligeholde gammelt kongeskib

17.11.2025Maritimedanmark.dk

Nyt hovedkontor indviet ved Korsørs havnefront

16.11.2025Maritimedanmark.dk

Norröna tager en smuttur til Oslo

01.11.2025Maritimedanmark.dk

Glemt af krydstogtskib - døde

31.10.2025Maritimedanmark.dk

220 passagerer evakueret fra brændende skib

30.10.2025Maritimedanmark.dk

Grundstødt containerskib forberedes på vinter

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle