Miljøstyrelsen lukker sag om Maersk-skibe

Fem udtjente skibe, der tidligere var ejet af Maersk, var ikke omfattet af skibsophugningsreglerne, og derfor lukker Miljøstyrelsen om mulig ulovlig ophugning ved den indiske Alang-kyst, skriver ShippingWatch. Danske Rederier efterlyser et mere nuanceret syn på de indiske ophugningsværfter.

Arkivfoto..

Fire af de fem undersøgte - tidligere Maersk-ejede - skibe blev omflaget i perioden juni-august 2018, mens det femte blev omflaget i 1998. Derfor var ingen af dem omfattet af reglerne i Skibsophugningsforordningen, som trådte i kraft i december 2018, oplyser Miljøstyrelsen til ShippingWatch.

"Miljøstyrelsen vurderer ud fra skibenes havneanløb, at de alle har fungeret operativt frem til tidspunktet, hvor de bliver ophugget. Miljøstyrelsen foretager sig på den baggrund herefter ikke yderligere i sagen vedrørende de fem skibe," lyder det.

Maersk´s brug af ophugningsværfter ved Alang-kysten i Indien blev senest kritiseret i et samråd med miljøminister Lea Wermelin i april, hvor hun beklagede Maersk´s behov for ikke at vælge EU-godkendte værfter.

A.P. Møller - Maersk forsvarer brugen af udvalgte værfter på Alang-kysten, der ifølge Maersk skal leve op til en lang række krav, der mindst flugter med Hong Kong konventionen om skibsophugning, for at komme i betragtning.

Også Danske Rederier forsvarer Maersk og opfordrer til et mere nuanceret syn på de indiske værfter.

“Alle ophugningsværfter i Indien bliver skåret over en kam, men det er simpelthen for unuanceret,” siger Maria Skipper Schwenn, der er direktør for sikkerhed, miljø og maritim forskning i Danske Rederier.

“Jeg og mine kolleger har været i Indien og besøgt nogle af værfterne for at se forholdene med egne øjne. Her ligger de optimerede og moderne anlæg placeret side om side med de slidte og gammeldags anlæg, siger Maria Skipper Schwenn til Søfart.

Redaktionen

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.10.2025Maritimedanmark.dk

Maersk Offshore Wind annulerer milliardordre

10.10.2025Maritimedanmark.dk

USA køber finske isbrydere

10.10.2025Maritimedanmark.dk

J. Lauritzen køber sig ind i Corvus Energy

09.10.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted vil iværksætte enorm fyringsrunde

07.10.2025Maritimedanmark.dk

Analyse: Dansk fregatbyggeri kan skabe op mod 9.000 årsværk

03.10.2025Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Klog beslutning at bygge nye miljøskibe i Danmark

03.10.2025Maritimedanmark.dk

Konsortiet Danske Flådestøtteskibe K/S skal bygge miljøskibe

02.10.2025Maritimedanmark.dk

Svanehøj opkøber tysk kompressor-virksomhed

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart har en ledig stilling som kaptajn (chef-skipper) til besættelse snarest

Grenaa-Anholt Færgefart varetager transport af passagerer samt gods til og fra Kattegat øen Anholt. Færgen er derfor en vigtig livline til fastlandet for beboere samt de mange gæster som hvert år besøger Anholt.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

27.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Projektleder til Havne- og færgeprojekter

Vil du være med til at forme fremtidens havne og færgeinfrastruktur på Lolland? Vil du skabe rammerne for vækst, grøn omstilling og øget tilgængelighed? Så er det dig vi søger!

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

26.10.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal