Molslinjen vi sejle gratis midt på ugen

Folketingets sommerpakke giver igen i år rederierne mulighed for at tilbyde gratis færgeture for gående, cyklister biler med handicapparkeringskort. Molslinjen har besluttet at placere alle gratisafgangene i midtugen tirsdag, onsdag og torsdag. Og det er der en grund til.

Foto: Molslinjen..

Sommerpakken blev en kæmpesucces i fjor, men gav også problemer, som det brede flertal bag pakken vil undgå i år. I visse tilfælde var der så mange turister med færgerne, at der ikke var plads til de lokale.

“Derfor er pakkens varighed blevet tre måneder, og derfor er vi blevet bedt om i år at sikre, at der bliver plads til, at de lokale kan komme frem og tilbage. Af den årsag vil vi placere de gratis ture på dage, hvor der normalt ikke er helt så meget trængsel”, forklarer Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.

Molslinjen vil placere de gratis ture midt på ugen. Det betyder, at Alslinjen, Langelandslinjen, Samsølinjen, Fanølinjen, Bornholmslinjen og på ruten med hurtigfærgerne over Kattegat vil der kunne sejles gratis på tirsdage, onsdage og torsdage i alle ugerne frem til sommerpakkens udløb den 30. september.

Billetterne skal købes online og dem, der allerede nu har booket i gratis perioden vil få deres penge refunderet automatisk, oplyser rederiet i en pressemeddelelse.

Kilde: Molslinjen.

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

Annonce

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen designer vindassisteret ro-ro

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Nye angreb øger presset på skibsfarten i Mellemøsten

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Op mod 140 savnet efter færgeforlis i Indonesien

13.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk kan stå foran markant flådeudvidelse

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle