Hirtshals Havn vil være center for grøn brint

Hirtshals Havn og den norske virksomhed Gen2 Energy har indgået samarbejde om at udvikle Hirtshals Havn til et center for grøn brint. Den norske virksomhed vil gøre Hirtshals Havn til et brohoved for deres transport og logistikaktiviteter af det klimavenlige brændstof.

Såvel de fire nuværende som fremtidige møller skal være udgangspunkt for produktionen af grøn brint..

Den nye aftale giver ifølge Hirtshals Havn mulighed for, at havnen kan udvikle sig til en brinthub for produktion, distribution og bunkring af grøn brint til blandt andet skibe og den maritime sektor i de kommende år.

“Vi er stolte over, at Gen2 Energy har udvalgt Hirtshals Havn som center for deres transport- og logistikaktiviteter af grøn brint, og det vil uden tvivl booste vores position som en vigtig spiller inden for grøn havneudvikling. Samtidig giver det vores eksisterende kunder nye, grønne muligheder og åbner døre for tiltrækningen af nye virksomheder - især inden for det grønne segment,” siger Steen Harding Hintze, Udviklingsdirektør for Hirtshals Havns grønne udviklingsselskab, som bliver lanceret den 20. september 2021.

Brintproduktionen på Hirtshals Havn vil blive baseret på den grønne elproduktion fra de nuværende vindmøller på havnen samt de fremtidige møller, der vil blive opstillet på den nye havneudvidelse, som forventes at stå færdig i 2026.

“Hirtshals Havn har potentialet til at blive et vigtigt strategisk center for Gen2 Energys aktiviteter og samtidig koble produktionen af grøn brint i Danmark og Norge sammen med et stærkt og lovende marked i den nordvestlige del af Europa,” udtaler Jonas Meyer, CEO ved Gen2 Energy.

Gen2 Energy er dedikeret til at udvikle, bygge, eje og drive en integreret værdikæde af grøn brint. Virksomheden sigter mod at have flere store produktionsfaciliteter til grøn brint i Norge og Nordeuropa samt et distributionsnet, der sikrer rettidig levering til kunden.

Kilde: Hirtshals Havn.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Frederikshavn Havn på vej mod økonomisk comeback efter gældskrise

07.05.2026Maritimedanmark.dk

Danske Shipping- og Havnevirksomheder vælger ny formand

Annonce

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Svanehøj opkøber hollandsk servicespecialist

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Iran angriber bulker og sender droner mod Kuwait og UAE

29.04.2026Maritimedanmark.dk

ADP satte nye rekorder i 2025

29.04.2026Maritimedanmark.dk

CMP fastholder omsætning men tjener mindre

29.04.2026Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn lander overskud på 149 mio.kr.

23.04.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen ændrer konstruktion ved Fanø-færgeleje efter rampeuheld

23.04.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn sætter ny omsætningsrekord

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Rekordomsætning og fortsat vækst i Thorsminde Havn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course