Energiøen et skridt nærmere realisering

Energiøen i Nordsøen er kommet et skridt tættere på, efter et bredt politisk flertal er blevet enige om flere af de overordnede rammer for udbud og ejerskab. Aftalen lægger op til et offentligt-privat samarbejde, hvor staten ejer mindst 50,1 procent.

Arkivfoto.

”Energiøen i Nordsøen er ét af vor tids største grønne projekter, som også bliver mødt med kæmpestor interesse og engagement både i Folketinget og erhvervslivet. Det understreger aftalen her også, hvor vi nu tager endnu et vigtigt skridt, der skal bidrage til at sikre et stærkt, grønt samarbejde mellem det offentlige og det private erhvervsliv. Energiøen er et vigtig samfundsprojekt, som især skal bygges på et solidt fundament af de kompetencer og innovationsevner, det private marked kan byde ind med”, siger klimaminister Dan Jørgensen.

Det bliver ét samlet udbud af partnerskab og anlægsopgave for Energiøen i Nordsøen, der skal forsyne Danmark og Europa med grøn strøm, og byderne på øen skal have mulighed for at etablere ekstra arealer på øen til innovative, grønne løsninger.

Aftalen lægger stort vægt på et fortsat fokus på at optimere tidsplanerne for øen, ligesom det er afgørende for aftaleparterne at sikre optimale rammer for at udvikle og fuldt udnytte havvindsressourcerne langt ude i Nordsøen - blandt til at give forbrugerne billig el i stikkontakten og sikre strøm nok til den grønne elektrificering i Danmark og Europa.

Energiøen i Nordsøen forbindes til omkringliggende havvindmølleparker og til flere landes elnet. På sigt er muligt, at anlæg på energiøen f.eks. også kan lagre strømmen og omdanne den til brændstoffer til fly, skibe og lastbiler.

Der er allerede aftalt en kapacitet på 3 GW havvind for øen, hvilket svarer til 3 mio. husstandes strømforbrug. På sigt skal øen have en kapacitet på 10 GW havvind.

De samlede investeringer for selve øen, infrastruktur og tilknyttede havvindmølleparker bliver ca. 210 mia. kr.

Kilde: Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Gaseksplosion koster 13 mennesker livet

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler har afsluttet opsætningen af 100 havvindmøller

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Installationsskib grebet af vinden i Esbjerg Havn

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime får langsigtet servicekontrakt på tysk havvindmøllepark

29.05.2026Furuno Danmark A/S

Sponseret

Støjreducerende teknologi mindsker skaden på havmiljøet.

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Tyra feltet sætter produktionsrekord

21.05.2026Maritimedanmark.dk

Havvind-udbud vækker optimisme efter krise

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler godt i gang med kæmpe-projek

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course