Grøn omstilling kræver konsolideringer

Selv de største rederier kan drage for del af at konsolidere, og konsolidering er en forudsætning for, at vi kommer i hus med den grønne omstilling. Det siger Maersk Tankers topchef Christian M. Ingerslev, ovenpå frasalget af rederiets tekniske management.

Foto: Maersk Tankers .

“Med de udfordringer der ligger foran os - ikke mindst den grønne omstilling, og for at kunne drage fuld fordel af digitaliseringen, er størrelse et af de vigtigste parametre”, siger Christian M. Ingerslev i et interview med Tradewinds.

Maersk Tankers meddelte torsdag, at rederiet har indgået en aftale med Synergy Group om at overtage det tekniske management af samtlige selskabets skibe.

“Aftalen med Synergy Group markerer det næste store skridt på vores strategiske rejse, hvor vi tilbyder både de tekniske og kommercielle virksomheder optimale betingelser for at trives. Maersk Tankers bliver en servicevirksomhed med fokus på kommercielt management, hvor vi leverer finansielle og miljømæssige levedygtige løsninger”, sagde Christian M. Ingerselv torsdag.

Det tekniske management har været en del af Maersk Tankers siden 1928, og beskæftiger tæt på 3.300 medarbejdere, hvoraf 140 arbejder på land.

Hovedparten af de ansatte vil følge med over i Synergy Group, der beskæftiger 15.000 medarbejdere, heraf 1.000 på land.

Redaktionen

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.10.2025Maritimedanmark.dk

Bestyrelsesformand fortid i Royal Arctic Line

14.10.2025Maritimedanmark.dk

Første containerskib til Storbritannien via Arktis

13.10.2025Maritimedanmark.dk

Forslag om ny hurtigfærge til Ærø

13.10.2025Maritimedanmark.dk

100.000 flere rejste med færgen

13.10.2025Maritimedanmark.dk

USA truer lande der støtter grøn IMO-dagsorden

12.10.2025Maritimedanmark.dk

Kina truer USA med modsvar

11.10.2025Maritimedanmark.dk

Danmark investerer milliarder i Arktis og køber flee F35 fly

11.10.2025Maritimedanmark.dk

Kina klar med gengældelsesafgift mod amerikanske skibe

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart har en ledig stilling som kaptajn (chef-skipper) til besættelse snarest

Grenaa-Anholt Færgefart varetager transport af passagerer samt gods til og fra Kattegat øen Anholt. Færgen er derfor en vigtig livline til fastlandet for beboere samt de mange gæster som hvert år besøger Anholt.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

27.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Projektleder til Havne- og færgeprojekter

Vil du være med til at forme fremtidens havne og færgeinfrastruktur på Lolland? Vil du skabe rammerne for vækst, grøn omstilling og øget tilgængelighed? Så er det dig vi søger!

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

26.10.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal