Krydstogtskib sætter kurs mod Nordpolen

Engang kostede det hårdføre mænd uendelige lidelser - og ikke så sjældent livet - at nå frem til Nordpolen. Snart kan det lade sig gøre for alle, i højeste komfort om bord på det isbrydende franske krydstogtskib Le Commandant Charcot.

Foto Nicola Dubreuil.

Det norsk byggede krydstogtskib opfylder Polar Class 2 - den næsthøjeste isklasse – har allerede bevist sin styrke, ved som det første krydstogtskib nogensinde at nå frem til den geografisk Nordpol på en prøvesejlads i sidste måned.

Når alt om bord meldes klar, det ventes at ske i næste måned, så får de første passagerer mulighed for at købe billet til et ekspeditionskrydstogt med det 150 meter lange luksusskib.

De skandinaviske fingeraftryk leveres ikke kun af norske Vard, Le Commandant Charcot er også udstyret med avanceret teknologi fra ABB, bl.a. Azipod-fremdrift og det største energilagringssystem, der nogensinde er blevet installeret på et krydstogtsskib.

Den store batteripakke gør det muligt at slå fremdriften over på næsten lydløst batteridrift, der gør det muligt at komme endnu tættere på de store naturoplevelser som de arktiske egne rummer, samtidig med at miljøet skånes og komforten om bord bliver endnu større.

Redaktionen

Technical Specificity

Lengt: 492 ft Beam: 92 ft Draft 33 ft Cruising speed 15 knots Ice class Polar Class PC2 Classification Bureau Veritas Flag French Guest decks 5 Guest capacity 245 Crew members 235 Gross tonnage 31 757 UMS Electric propulsion motors 34 MW Installed power 42 MW Construction Sovik, Norway

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Wärtsilä leverer igen el-fremdrift til Molslinjen

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Stena RoRo bestiller næste generation af C-Flexer skibe

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Ny hybridfærge på vej til Molslinjens søsterselskab

15.01.2026Maritimedanmark.dk

Tyrfing er endelig i Kalundborg - 1 år forsinket

09.01.2026Maritimedanmark.dk

Scandlines navngiver ny el-fragtfærge

07.01.2026Maritimedanmark.dk

OSK Design udvikler kontraktdesign for TT-Line

05.01.2026Maritimedanmark.dk

Canada vil bygge arktiske amfibieskibe

26.12.2025Maritimedanmark.dk

North Korea hævder at have bygget atomubåd

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course