Rullende lastbil får ikke konsekvenser

Det får ingen tekniske konsekvenser, at en lastbil uden trukket håndbremse rullede af færgen Mary, der sejler mellem Hvalpsund og Sundsøre, den 26. oktober. Det slår Den Maritime Havarikommission fast, efter at have droppet en indledende undersøgelse.

Mary.

Set med Havarikommissionens øjne, er der ingen tvivl om, hvad årsagen til ulykken var - nemlig at en lastbilchauffør havde glemt at trække håndbremsen.

Men det fører ikke til et påbud pm, at færgens personale skal tjekke at de køretøjer der står på vognsækket har trukket håndbremsen.

”Det var selvfølgelig fristende at sige, at nu skal vi gøre noget. Men det skal ses i lyset af, at det er en højfrekvent overfart med mange afgange og med mange biler. Og på den baggrund er det ikke et særligt stort problem”, siger Øssur Jarleivson Hilduberg, Undersøgelseschef i Den Maritime Havarikommission til TV2/Nord.

Om færgeselskabet af egen drift vil sætte et skilt op om, at man skal huske at trække håndbremsen, har undersøgelseschefen dog ingen indvendinger imod.

Lige nu er det dog ikke aktuelt, da hverken Mary eller afløserfærgen Sleipner sejler. De ligger begge til reparation. Mary på grund af en ødelagt rampe, Sleipner på grund af motorproblemer efter en grundstødning.

Overfarten er indstillet.

Redaktionen

Se video af lastbilen der ruller af færgen HER

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

Annonce

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Torm-ejet scrubber-producent skifter direktør

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny fragtrute til Falklandsøerne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course