Nye brændstoffer vil ændre skibsdesign

Hvem har lyst til at sove ved siden af en ammoniaktank? Så enkelt beskriver Taksi Nakabe, diretør for det japanske værft Onomichi Dockyard behovet for, at skibsdesign skal gribes anderledes an, i takt med at alternative brændstoffer slår igennem.

Arkivfoto.

Normalt er overbygningen på et skib placeret agter, samme sted som hovedmotoren - og dermed også det mest logiske sted at placere tankene med alternative brændstoffer. Men ud fra et sikkerhedshensyn er placeringen ikke optimal, påpeger Taksi Nakabe, der vil flytte overbygning hen i front.

Et 0-emissions containerskib med en kapacitet på 20.000 TEU er efter hans mening heller ikke realistisk. Ifølge Taksi Nakabe vil det give meget bedre mening at bygge 40 mindre skibe med en kapacitet på 500 TEU hver, Så vil det ifølge ham måske være muligt at opnå 0-emmission.

De mindre skibe kunne med fordel gøres autonome, sagde Taksi Nakabe i et indlæg på TradeWinds Japanese Shipowners Forum.

Kilde. Tradewinds

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Gigantskib sikkert under Storebæltsbroen

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Handelsskibe i kø for eskorte

Annonce

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Square1 Nordic overtager DK-Sea Safety

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd opjusterer markant efter stigende fragtrater

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand hærger fragtskib på tredje døgn

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Sikkerhedsvurdering mørklagt: Kun 30 centimeter op til broen

26.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd afleverer nyt bud på ZIM efter israelsk modstand

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen overtager lille svensk færgerute

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansk start-up afslører omfattende AIS-spoofing i Sortehavet

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Kinesiske hackere angriber europæisk shipping

Jobmarked

Se alle

Scandlines

Elektriker til Scandlines

Vil du bruge din el-tekniske faglighed i et maritimt miljø, hvor driftssikkerhed, teknologi og samarbejde går hånd i hånd?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

14.10.2026

Odense Havn

Sales Manager til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle