Pirater bringer Danmark i juridisk knibe

Fire tilfangetagne og fire døde pirater om bord på fregatten Esbern Snare har bragt Danmark i juridisk knibe, fordi der ikke er indgået udleveringsaftaler med de lande der grænser op til Guineabugten. En ekspert kalder det en lortesituation.

De fire overlevende pirater, eller formodede pirater som de burde omtales, blev torsdag i Københavns Byret varetægtsfængslet in absentia i 13 dage, sigtet for drabsforsøg på de danske specialstyrker som de indledte en ildkamp med.

Danmark har derned indledt en retsforfølgelse af de fire mænd, men dermed er det ikke givet at de fire mænd bliver endelig retsforfulgt og dømt i Danmark. Langt fra.

Lars Bangert Struwe, der er generalsekretær for tænketanken Atlantsammenslutningen, og har forsket i piratvirksomhed i mange år, siger til Berlingske Tidende.

”Det er rent ud sagt en lortesituation. Hvis ikke man vælger at sætte dem i en gummibåd med mad og vand, så de selv kan nå deres kyst, så kan den eneste anden mulighed teoretisk være at få dem til Danmark”, siger Lars Bangert Struwe,

”Og i Danmark risikerer man at tabe en retssag, fordi det kan være vanskeligt at bevise, at det vitterligt er pirater. De er så vidt vides ikke taget på fersk gerning, mens de var i færd med at borde et handelsskib, eller taget, mens de var om bord på et. Så hvis de frikendes, kan de søge om asyl i Danmark og søge om erstatning”, siger Lars Bangert Struwe til avisen.

På trods af den penible juridiske situation, bakker såvel statsminister Mette Frederiksen som Venstres formand Jakob Ellemann-Jensen, der begge befinder sig i Ghana på statsbesøg, op om aktionen.

”Jeg er både lettet og taknemlig over, at ingen af vores danske udsendte kom til skade i går. Truslen fra pirater mod danske og internationale skibe er helt reel og meget alvorlig, hvilket aktionen i går tydeligt viste. Det er en vigtig og meget konkret opgave, de løser hernede”, siger Jakob Ellemann-Jensen.

”Det er vigtigt for vores egen tryghed og den internationale sikkerhed, at Danmark løfter et ansvar, og at vi engagerer os internationalt. Det er kun muligt at gøre, fordi vores dygtige soldater er klar til at stille op, når vi beder dem om det, og fordi deres familier lader os låne deres kære for en stund”, siger Jakob Ellemann-Jensen.

Torsdag kritiserede Jakob Ellemann-Jensen dog regeringen for ikke at have sikret sig lokale aftaler og et internationalt mandat til indsatsen i Guineabugten.

Redaktionen

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

22.09.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line løfter passagertallet med 19 pct. på Kattegat

22.09.2026Maritimedanmark.dk

Go Nordic indsætter 14 ekstra afgange til Norge

Annonce

22.09.2026Maritimedanmark.dk

Danmark er blandt verdens bedste flagstater

22.09.2026Maritimedanmark.dk

Det Blå Danmark vil hente flere EU-milliarder hjem

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkisk reder anklager Ukraine for krigsforbrydelse

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark