Polar Seafood fastholder russisk produktion

Det største privatejede fiskeselskab i Grønland, Polar Seafood, er under hårdt pres fra grønlandske politikere, for at stoppe produktion og salg fiskeprodukter i Rusland midlertidigt, som en protest imod det russiske angreb på Ukraine.

Foto: Polar Seafood.

”Polar Seafood skal midlertidigt stoppe al sin produktion i Rusland og trække sig ud af landet, indtil russerne begynder at opføre sig ordentligt over for Ukraine”, siger Jens-Frederik Nielsen, leder af partiet Demokraterne, til avisen Sermitsiaq.

”Trækker Polar Seafood sig ud af Rusland, mister medarbejderne på selskabets russiske fabrik deres levebrød, fordi en dum magtfuld mand, agerer som han gør. Men det, der i denne situation vægter højest, er, hvordan vi får knækket Rusland og tilstandene igen bliver normale Europa. Det altoverskyggende er at få skabt fred i Europa”, siger Jens-Frederik Nielsen.

Det offentligt ejede fiskeselskab Royal Greenland, har allerede trukket sig ud af Rusland i protest mod krigen i Ukraine.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Opbakning til dansk bidrag fra Danske Rederier

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Danmark sender bidrag til Hormuzstrædet

Annonce

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Opbakning til dansk bidrag fra Danske Rederier

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Justitsminister vil skærpe sikkerhed på havnene

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Porten til Hormuzstrædet står igen på klem

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Kraftigt El Niño kan skabe nye udfordringer for skibsfarten

19.06.2026Maritimedanmark.dk

30 cm op: Enormt krydstogtskib passerer Storebæltsbroen

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Oslo-ruten skal have ny direktør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle