Esbjerg Havn investerer massivt efter fladt år

Esbjerg Havn kom ud af 2021 med en omsætning og et overskud på niveau med 2020 og planlægger investeringer for et trecifret mio-beløb i den fysiske infrastruktur i 2022. Det sker bl.a på baggrund af øget aktivitet i vindmølleindustrien og et Tyra-felt, der er på vej tilbage i drift.

Arkivfoto af Esbjerg Havn..

Det er første gang, den nye formand for havnen, EU-parlamentarikeren Søren Gade, står i spidsen for regnskabsaflæggelsen, og han glæder sig over at have overtaget formandsposten på et tidspunkt, “hvor det går så godt for havnen, og hvor perspektiverne er så gode”.

“Vi investerer i næste regnskabsår et trecifret millionbeløb i kaj og arealer, så vi er sikre på, at vi kommer til at kunne følge med efterspørgslen i de kommende år,” siger Søren Gade i en pressemeddelelse fra Esbjerg Havn.

Havnen vil blandt andet investere massivt i mere kajareal gennem en stor havneudvidelse, der skal tilføre 750.000 kvadratmeter ekstra havn i Esbjerg, som skal understøtte den stigende aktivitet. Derudover vil havnen fortsætte sine investeringer i infrastruktur, der skal gøre havnen mere bæredygtig såsom landstrøm.

”2021 har været et år, hvor havnen har forberedt sig på den stigende aktivitet, som vi forventer i de kommende år. Vi skal ikke bare understøtte hele værdikæden i udskibning af vindmøller, vi skal også fortsat udvikle fiskeriet og godstransporten, og så skal vi gøre det hele så bæredygtigt som overhovedet muligt. Det kræver planlægning og investeringer,” fortæller Søren Gade.

Esbjerg Havn realiserede i 2021 et resultat på 48,5 mio. mod 45,2 mio. kr. året før, mens omsætningen steg med knap 3 mio kr. til 212 mio. kr. i 2021.

Kilde: Esbjerg Havn

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Stor beredskabsøvelse på Hirtshals Havn

27.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny terminal vokser frem i Aarhus Havn

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn forventer rekordmange krydstogtskibe

21.11.2025Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn løfter beredskabet med nyt kontrolrum

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

18.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer 550 mio. dollar i Bangladesh

18.11.2025Maritimedanmark.dk

Hamborg Havn fortsætter væksten

17.11.2025Maritimedanmark.dk

U-vending i Ankestyrelsen: Grønt lys til salg af færgehavn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle