Danfoss bekræfter salg til russiske krigskibe

Den russiske varmevekslerfabrik Ridan, der er ejet af Danfoss, har solgt varmevekslere til byggeriet af to russiske våbentransportskibe i 2017 på værftet Vympel i Rusland. Det bekræfter Danfoss i et skriftligt svar til DR. Salget kritiseres af ekspert i virksomhedsetik og flere politikere vil have svar.

Illustration fra værftet af våbenstransportskibene, der er under bygning. Ill: Vympel..

Oplysningerne som salget til de to våbentransportskibe har DR og mediet Danwatch fundet i på Ridans hjemmeside og i offentligt tilgængelige udbudsdokumenter - og salget bekræftes af Danfoss.

“Ridan har leveret til to skibe, som endnu ikke er færdiggjort, og det er uklart, hvornår de er færdige, da Vympel-værftet nu er underlagt sanktioner,” skriver Danfoss til DR.

Salget skete tilbage i 2017 og dermed efter Ruslands annektering af Krim i 2014, der udløste voldsom international kritik, sanktioner og blev fordømt af FN´s generalforsamling.

Og professor i virksomhedsetik, Jacob Redentorff Dall mener, at salget er i strid med Danfoss´ egne etiske retningslinjer, som støtter op om FN´s principper for menneskerettigheder og erhvervsliv.

“Problemet er, at deres produkter bliver brugt til at styrke flåden og i sidste ende kan blive brugt til krig,” siger han til DR.

Danfoss tager oplysningerne om datterselskabets salg til den russiske flåde seriøst.

“Vores undersøgelse viser, at der ikke er sket brud på internationale sanktioner, men vores egne interne retningslinjer går videre end sanktionerne, der blev vedtaget efter Ruslands ulovlige annektering af Krim og Sevastopol i 2014, og vi vil nu undersøge til bunds, om vores interne kontroller over for vores datterselskaber er tilstrækkelige,” skriver Danfoss til DR.

Sagen har fået flere politikere til at reagere, bl.a. Venstres erhvervsordfører, Michael Aastrup Jensen, der vil tage den op i Udenrigspolitisk Nævn, mens Enhedslistens erhvervsordfører Rune Lund ser klare brud på FN-regler:

“Hvis Danfoss har vidst, at de har solgt noget til den russiske flåde, er det et klart brud på de regler, der er i FN omkring virksomheders ansvar for menneskerettigheder,” siger han til DR.

Danfoss er efter Ruslands angreb på Ukraine gået i gang med at trække sig ud af Rusland. Det betyder bl.a., at varmevekslerfabrikken vil blive solgt.

Kilde: DR.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Bunker Holding får ny CFO

14.07.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

ME Production indgår partnerskab med Everllence om at styrke levetidssupporten for scrubber-systemer

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

24.06.2026Iron Pump A/S

Sponseret

The company core value is to clarify any issues quickly

17.06.2026Maritimedanmark.dk

Bunker Holding overgik egne forventninger i udfordrende marked

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark