Stena fejrer med første kvindelige kaptajn

I dag er det IMOs officielle internationale dag for kvinder i maritime erhverv, og det fejrer Stena Line ved at meddele, at rederiet har ansat den første kvindelige kaptajn, skotske Lynette Bryson. Den 34-årige kvinde er kaptajn på en af Stena Lines største færger, Stena Adventurer.

34-årige Lynette Bryson er Stena Lines første kvindelige kaptajn. Foto: Stena Line. .

“Når kun 2 pct. af verdens 1,2 millioner søfarere er kvinder, er det tydeligt for os, hvor vigtigt det er at opfordre flere kvinder til at gøre karriere i den maritime sektor. Derfor er det også med stor glæde, at vi efter en prøveperiode som Master kan udpege Lynette Bryson som vores første kvindelige kaptajn. I dag har vi vist, at kvinder kan få succes på havet, og at Stena Line er der til at støtte dem,” siger Margareta Jensen Dickson, der er chef for People and Communications ved Stena Line.

Lynette Bryson, der har studeret fysik og matematik på Glasgow University, og siden i maritime studier, har været omkring krydstogtindustrien og Marine Scotland, inden hun kom til Stena Line i 2017.

“Jeg er utrolig stolt over at sejle som Master på Stena Adventurer, og så ovenikøbet som den første kvindelige Master. Det ville ikke være sket uden støtten fra mine kollegaer ved Stena Line. Jeg håber, at min position kan inspirere flere unge kvinder til at følge i mine fodspor og skabe en succesfuld karriere på havet,” siger den nyudnævnte kaptajn.

Stena Adventurer er indsat på ruten mellem Holyhead i Wales og Dublin i Irland. Ro-ro-færgen på 43.532 bt er bygget i 2002 og kan medtage 1.500 passagerer, 500 personbiler og har en kapacitet på 3.400 lanemeter.

Kilde: Stena Line

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

Annonce

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Samsølinjen bygger kæmpe batteri på Samsø

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Besætning forlader angrebet supertanker i Hormuzstrædet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark