Den nye bundlinje kræver investeringer
Tidligere var det primært den økonomiske bundlinje, der var i fokus i årsrapporterne, men nu er bæredygtighed begyndt at fylde mere og mere hos mange virksomheder. Og det kræver investeringer for at få den såkaldte ESG-rapportering op i niveau, lød det på Danske Rederiers temadag om emnet.
Rigtig mange rederier ville blive klogere på ESG-rapportering på Danske Rederiers temadag tirsdag. Foto: Danske Rederier..
Det gælder for alle typer virksomheder - således også hos rederierne - at den øgede fokus på bæredygtighed, der afspejles i Environmental, Social og
Governance rapporteringen, er under kraftig udvikling.
Derfor havde Danske Rederier tirsdag indbudt til en temadag, hvor repræsentanter fra medlemsvirksomheder fik inspiration og praktiske råd med hjem fra en række centrale aktører fra erhvervet og rådgiversiden.
Blandt mange oplæg og diskussioner fortalte Kim Balle, CFO i TORM, om hvordan ESG er blevet en integreret del af tankrederierts strategi.
”Det kræver investeringer i både tekniske løsninger og menneskelige ressourcer at få ESG-rapporteringen op på det høje niveau, vi kender fra den finansielle rapportering. Men det har værdi, og i TORM ser vi det simpelthen som et værktøj til at udvikle vores forretning,” siger Kim Balle, CFO i TORM.
Ni ud af ti CEO’er fra rederierne svarede for nyligt i en rundspørge fra Danske Rederier, at kunder, investorer og andre samarbejdspartnere stiller større krav til bæredygtighedsrapportering.
”Vi ser i stigende grad, hvordan fokus på ESG er en integrereret del af rederiernes strategi og mulighed for at tjene penge, tiltrække kapital og medarbejdere. Det handler i høj grad også om at agere på en ansvarlig måde, hvad enten vi taler om klima og miljøspørgsmål eller, hvordan de leder deres medarbejdere.
Derfor er jeg også glad for at se, at vi kunne fylde salen med diskussionslystne medlemmer og give dem gode inputs med hjem, siger Jacob K. Clasen, viceadm. direktør i Danske Rederier.
Kilde: Danske Rederier.