Svanehøj fortsætter fremgangen

Den nordjyske pumpespecialist Svanehøj Danmark øgede sidste år omsætning og indtjening for tredje år i træk. Virksomheden går nu efter at runde en omsætning på mere end en milliard kroner i løbet af de kommende fem år.

Foto: Svanehøj.

”2021 var et fantastisk stærkt år for Svanehøj, men 2022 tegner faktisk til at blive endnu bedre. Vi gik ind til året med en historisk stor ordrebeholdning, og det har vi formået at håndtere på trods af store udfordringer med Omikron i februar, hvor op mod halvdelen af de timelønnede var syge. Vores medarbejdere har virkelig knoklet og vist sig enormt fleksible. Alle i Svanehøj har en vigtig aktie i, at vi år til dato ligger foran vores budget”, siger CEO Søren Kringelholt Nielsen.

Virksomheden, der er specialist i pumpeløsninger til flydende gas, nåede i 2021 et resultat på 58,3 mio. kr. før skat mod 54,8 mio. kr. året før. Det er ikke set bedre siden årene 2014-16, hvor en række meget store offshore-projekter medførte rekordhøj omsætning og indtjening.

Men til forskel fra dengang er det nu i høj grad skibsfartens udfasning af olie, der driver væksten hos Svanehøj. Efterspørgslen på skibe, der sejler på LNG, stiger støt, og Svanehøj har formået at tage en stor del af ordrerne på fuel-pumper til disse skibe.

Samtidig har efterspørgslen på cargo-pumper til tankskibe ligget på et historisk højt niveau. Det kan aflæses i ordreindgangen, som i 2021 udgjorde 740 mio. kr. Det er tæt på en fordobling i forhold til året før.

Omsætningen voksede i 2021 fra 388,5 til 439,1 mio. kr.

Svanehøj overtog i januar 2022 Wärtsilä-virksomheden Tank Control Systems, beliggende i Frankrig, der er specialist i systemer til overvågning af LNG- og LPG-tanke på skibe og på landbaserede terminaler.

”Vores virksomhed i Frankrig er én blandt meget få virksomheder i verden, der producerer disse systemer til overvågning af LNG-terminaler. Det er en forretning, som vi tror rigtig meget på, og derfor sætter vi fuld turbo på udviklingen af produkter og servicekoncepter”, siger Søren Kringelholt Nielsen.

Det voksende LNG-marked rummer også et stort potentiale for Svanehøjs pumpe-forretning, fordi der vil opstå et behov for flere LNG-tankskibe. En stor del af disse skibe vil sandsynligvis blive bygget til at transportere LNG fra USA til Europa og flydende CO2 den anden vej. Her vil Svanehøj stå i en stærk position, idet virksomhedens deepwell-pumper kan håndtere alle former for flydende gas og i mange tilfælde er anvendt til netop LNG og CO2.

”Vi har de seneste år investeret målrettet i at positionere Svanehøj som en globalt førende specialist inden for produktion og service af pumper og kritisk udstyr til håndtering af flydende gas. Det er i høj grad lykkedes, og med den nye strategi løfter vi ambitionerne til et endnu højere niveau. Vi står i en gunstig position med en rekordstor ordrebeholdning, en række meget efterspurgte produkter og en markant styrket service- og aftersales-forretning”, siger bestyrelsesformand Søren Ø. Sørensen.

Svanehøj Danmark A/S forventer i 2022 et primært driftsresultat (EBITDA) før engangsomkostninger i niveauet 120-150 mio. kr.

Redaktionen

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.09.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Cosco planlægger kæmpe nybygningsordre

11.09.2025Maritimedanmark.dk

US Coast Guard køber ind hos dansk forsvarsvirksomhed

09.09.2025Maritimedanmark.dk

DESMI er først med brændstofpumpe til alle alternative brændstoffer

08.09.2025Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen bag nyt grønt RoRo-koncept

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Kongsberg udvider på Aalborg havn

01.09.2025ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Færøerne: Endnu en russisk trawler repareres

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle