Hurtigfærger støttes i grøn skattereform

Den grønne skattereform, der er blevet præsenteret i dag, anerkender de problemer, som hurtigfærgerne har i forhold til reduktion af CO2-udledningen, fordi der endnu ikke er grønne alternativer til rådighed. Og det glæder Danske Rederier.

Den grønne skattereform er parat med omstillingsstøtte til hurtigfærger. Arkivfoto..

Hurtigfærger kan ikke drives med batterier - og de grønne brændstoffer er endnu ikke bredt tilgængelige i markedet. Men hurtigfærgerne står alligvel overfor at blive omfattet af EU´s kvotesystem og af de kommende danske CO2-afgifter.

I den grønne skattereform nævnes det imidlertid specifikt, at ”indenrigshurtigfærger, der ikke kan elektrificeres og derfor skal sejle på E-fuels, der for nærværende ikke er tilgængelige på markedet” skal prioriteres i omstillingsstøtten.

“Jeg er glad for, at partierne bag aftalen har lyttet til den helt særlige udfordring, vi har med hurtigfærgerne,” siger Jacob K. Clasen, viceadm. direktør i Danske Rederier.

”Vores hurtigfærger er en del af den kritiske infrastruktur i Danmark. Vi binder bogstaveligt talt landet sammen, så vi vil gerne kvittere for, at politikerne tager højde for vores udfordringer i aftalen. Vi ser frem til fortsat tæt dialog med partierne om, hvordan aftale skal udmøntes,” siger Jacob K. Clasen, der også lægger mærke til, at aftalen skal genbesøges i årene 2023, 2026 og 2028.

”Rederierne har i den grad kurs mod den grønne omstilling, og den teknologiske udvikling går enormt hurtig. Derfor synes jeg, det er fornuftigt at give aftalen løbende servicechecks og se, om det vil give mening at tilpasse den,” siger Jacob K. Clasen.

Regeringen har indgået aftalen om den grønne skattereform med Venstre, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre og Det Konservative Folkeparti.

Kilde: Danske Rederier.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

Annonce

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering mandag aften

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Angrebet containerskib fortsætter sejladsen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Equality and Diversity (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of the policies and practices that can help to ensure equality and diversity in the workplace. The course also provides knowledge and understanding on the legislation that underpins good practice, and the role that you play to promote fairness and compliance.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course