Første skib anløber ny Femern-arbejdshavn

Det første fragtskib med materialer til byggeriet af Femern Bælt-tunnelen, lagde mandag aften til ved den nye arbejdshavn, der er opført ud for den store fabrik ved Rødbyhavn, hvor elementerne til Femern-tunnelen skal produceres.

”Det er rigtigt positivt, at vi nu kan tage arbejdshavnen i brug. Arbejdshavnen er helt afgørende for logistikken bag byggeriet af Femern Bælt-tunnelen. Den sikrer en robust forsyningsvej direkte til fabrikken og skåner samtidigt nærmiljøet for tung trafik”, siger Jens Ole Kaslund, teknisk direktør i Femern.

I lasten på fragtskibet - Aasvik - lå omkring 7.000 tons granitskærver fra Norge, der skal bruges til at etablere arbejdsveje på byggepladsen. Aasvik vil snart blive efterfulgt af hundredevis af andre skibe. Faktisk bliver arbejdshavnen på 500.000 m2 én af de mest travle i Danmark. Et nyt fragtskib forventes at ankomme til byggepladsen cirka hver tredje dag.

Når alle seks produktionslinjer på tunnelfabrikken er i drift, vil havnen modtage op mod 70.000 tons råmaterialer som sand, grus, cement og armeringsjern om ugen. Havnen har både et østligt og vestligt kajanlæg og er mere end dobbelt så stor som den eksisterende trafikhavn i Rødbyhavn. Dermed er den blandt de største havne i Danmark.

Arbejdshavnen ved Rødbyhavn står klar til at modtage materialer netop, som entreprenørerne forbereder sig til støbningen af det første tunnelelement omkring årsskiftet.

”Tidligere på sommeren holdt vi rejsegilde på tunnelfabrikken. Vi er i fuld gang med prøve- støbningen af en del af et tunnelelement. Nu hvor havnen også er taget i brug, føler vi os godt rustet til det egentlige tunnelbyggeri”, siger Jens Ole Kaslund.

Redaktionen

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Offshore skibe fylder godt i Hanstholm Havn

16.09.2025Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor gennemfører oprensning ved tysk ø

13.09.2025Maritimedanmark.dk

Kiel Havn udvider igen kapaciteten for landstrøm

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Omfattende oprydningsarbejde efter tabte containere

10.09.2025Maritimedanmark.dk

67 containere i vandet fra skib i havnen i Long Beach

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Stena Line overtager havnedrift i Letland

08.09.2025Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg opjusterer efter stærkt halvårsresultat

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Gøteborg åbner ny containerrute til Asien

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle