Rederier har svært ved at finde nye folk

I en ny rundspørge fra Danske Rederier svarer otte ud af ti topchefer i de danske rederier, at de regner med at ansætte flere medarbejdere i de kommende år. Men problemer med at skaffe den fornødne arbejdskraft kan give udfordringer.

”Jeg kunne formentlig ansætte 50 nye medarbejdere i morgen, hvis de fandtes derude,” siger Carsten Jensen, CEO i Molslinjen.

”Der er rigtig godt gang i forretningen, vi er inde i en rigtig god periode. Men vi er på grænsen af, hvad vi har ansatte til, og hvis vi skal passe på vores nuværende folk, så er vi nødt til at blive nogle flere. Problemet er bare, at hvor der tidligere altid lå en stak ansøgninger til hver stilling, skal vi nu kæmpe for at besætte næsten alle stillinger. Her mærker vi virkelig manglen på arbejdskraft”, siger Carsten Jensen.

Otte ud af ti CEO’er i rederierne regner med at forøge arbejdsstyrken det kommende år, men samtidig svarer halvdelen, at de oplever større eller lidt større problemer med at skaffe kvalificeret arbejdskraft sammenlignet med for et år siden.

”Vi bliver ramt af det, som mange brancher desværre oplever i øjeblikket, at der er så meget gang i beskæftigelsen, at det er svært at få den fornødne arbejdskraft. Selvom vi er midt i en tid med stigende renter og en ustabil situation i Ukraine, så er der en kæmpe vareefterspørgsel og et stort ønske om at rejse. Så vi mærker det både på handelsskibe, i offshore og på færgerne, det er bare svært at få de nødvendige folk”, siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

Det er blandt andet befarne og ubefarne skibsassistenter, alle slags navigatører (kyst- og sætteskippere, styrmænd og skibsførere) samt maskinister og maskinmestre, rederierne mangler.

Derfor vil Danske Rederier arbejde for, at de to skoleskibe, Georg Stage og Skoleskibet Danmark får en fast bevilling på finansloven med to togter om året. Skoleskibene uddanner nogle af de unge mennesker, som rederierne efterspørger, og som ofte fortsætter med uddannelse og job i et rederi efter tiden ombord.

”Vi løser ikke manglen på arbejdskraft alene med at sikre en fast bevilling til skoleskibene, men det vil skabe ro om fremtiden og betyde, at vi har et rekrutteringsgrundlag for unge maritime talenter derfra. Så det er ét håndgribeligt tiltag, som man kan lave for at tage toppen af manglen på arbejdskraft”, siger Anne H. Steffensen.

Kilde: Danske Rederier

Iron Pump A/S

Sponseret

Duplex og superduplex i maritime pumper

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor sætter fokus på sediment som ressource

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Nye medarbejdere kommer ikke af sig selv

Kampen om at rekruttere de dygtigste medarbejdere og største talenter er hård på det danske arbejdsmarked. Og det er op ad bakke for Det Blå Danmark, der kæmper med manglende kendskab til branchen og krævende arbejdsvilkår for dem der skal tilbringe deres arbejdsliv på havet. At lønnen generelt set er god, er naturligvis en fordel, men løn alene har ikke længere den samme betydning som tidligere.

Relateret indhold

24.10.2026Maritimedanmark.dk

Houthiangreb sender olieprisen op mod 113 dollar

23.10.2026Maritimedanmark.dk

Nu er Trumps russiske diesel på vej mod USA

Annonce

23.10.2026Maritimedanmark.dk

Nu er Trumps russiske diesel på vej mod USA

23.10.2026Maritimedanmark.dk

Over 500 containerskibe og bilskibe sejler nu med dual-fuel

23.10.2026Maritimedanmark.dk

Rumænien opruster i Sortehavet efter angreb på handelsskibe

22.10.2026Maritimedanmark.dk

Dansk involvering i russisk gastransport kan blive ulovlig fra nytår

22.10.2026Maritimedanmark.dk

USA straffer advokatfirma for hjælp til Irans skyggeflåde

22.10.2026Maritimedanmark.dk

Maersk Tankers vil sejle på ammoniak med nye tankskibe

21.10.2026Maritimedanmark.dk

EU vil styrke maritim sikkerhed i Arktis

20.10.2026Maritimedanmark.dk

USA vil gøre sanktionerede tankskibe lovlige igen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
STCW - Fire Prevention and Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW VI/1-2 basic safety training Course Contents: Limitation of fire hazards, Maintenance of emergency contingency, Behavior in situations involving fire, Extinguishing fire.

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Personal Survival Techniques Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW A-VI/1-1 basic safety training. Principles af seasurvival and ship evacuation. Knowledge of collective and personal means of rescue, incl. how to use them.

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW -Proficiency in Survival Craft and Rescue Boats other than Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

After completion of the course, the delegate must meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 Target Group: Persons to be included as the ships operating crew who must operate liferafts, lifeboats and man-over-board boats. Course Contents: Operation and construction of: - Liferafts - Lifeboats - Man-over-board boats - Life saving appliances Life-saving first aid, haemorrhage, shock and hypothermia.

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Advance Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW advanced fire fighting certficate. Course Contents: - Special fire conditions - Management functions and principles - Extinguishing techniques - Emergency Contingency

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark