Alfa Laval udvider testcenter i Aalborg

Alfa Lavals testcenter i Aalborg er som det første sted i Danmark blevet godkendt til test med ammoniak som brændstof i skibsfarten. Tilladelsen betyder, at Alfa Laval nu udvider sit testcenter. Alfa Laval forventer at kunne begynde test med ammoniak allerede i slutningen af 2022.

Alfa LAval Testcenter Aalborg.

”Med vores testsetup godkendt til test med ammoniak kan vi nu blive blandt de absolut første ude af starthullerne i kapløbet om at udvikle teknologier til implementeringen af ammoniak i søfarten”. siger Lars Skytte Jørgensen, der er Vice President for Technology Development i Alfa Laval.

”Vi ønsker at understøtte vores kunders grønne omstilling uanset, hvilken af fremtidens brændstoffer, de vælger at bruge, og derfor er vi meget glade for, at vi nu – sammen med nogle af branchens førende aktører – får muligheden for at blive meget klogere på ammoniaks potentiale”, siger Lars Skytte Jørgensen.

Tilladelsen er et afgørende skridt i det EUDP-støttede projektet SOFC4Martime, som Alfa Laval leder, og som har deltagelse af DTU Energy, Haldor Topsoe, Svitzer og Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping.

Projektet har til formål at sikre optimal udnyttelse af fremtidens grønne brændstoffer til søfarten gennem anvendelse af såkaldte keramiske brændselsceller, der – når de baseres på brændstoffer som fx ammoniak - rummer et lovende potentiale som erstatning for fossile brændsler.

”Anvendelsen af ammoniak rummer blandt andet de fordele, at ammoniak kan produceres i stor skala ved at bruge genanvendelig elektricitet og uden af tilføre CO2. Produktion af ammoniak kræver derfor ikke CO2-fangst for at være bæredygtigt, og en forbrænding med ammoniak vil ikke udlede CO2”, siger Lars Skytte Jørgensen.

Mens hele forsyningskæden omkring metanol aktuelt rykker hastigt frem som følge af en konkret efterspørgsel fra blandt andre Mærsk, er teknologien omkring brugen af ammoniak endnu ikke helt så langt fremme.

Årsagen er blandt andet, at anvendelsen af ammoniak stiller skrappere krav til sikkerheden, og derfor har der ikke været de samme muligheder for at teste og udvikle den teknologi, som skal understøtte implementeringen af brændstoffet i søfarten.

Alfa Laval går nu i gang med en større udvidelse af testcenterets faciliteter. Udvidelsen inkluderer en dobbeltvægget ammoniaktank i sikker afstand fra andre brændsler samt dobbeltvæggede rørføringer med indkapslede svejsninger til alle rør til og fra ammoniaktank og aftagere. Disse foranstaltninger afspejler de sikkerhedsforanstaltninger, der sandsynligvis vil være nødvendige for ammoniak på fremtidige fartøjer.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.07.2026Maritimedanmark.dk

Fayard: Det er ikke os, der laver politik - vi følger den

18.07.2026Maritimedanmark.dk

Politikere opfordrer Fayard til kursskifte

Annonce

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

01.07.2026Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt innovationscenter rykker tættere på

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Desmi overskud på 114,4 millioner kroner

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence nu på amerikanske hænder

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Morten Christian Larsen ny topchef i Svanehøj

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
GDPR Awareness - Global (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an understanding of the General Data Protection Regulations (GDPR), the rules and roles associated with the legislation, and what it means for you as an employee or employer. You will learn about personal data, how to protect it, and ways to identify and mitigate any potential risks at your company.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
First Line Leadership and Management (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an insight into the different styles of leadership and management. You will gain an understanding of some of the core elements of first line management, which can enable you to lead and manage a team effectively.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course