Første dansk udviklede svingkøl solgt

Det danske iværksætterfirma Dacoma, som har opfundet en luftfyldt svingkøl - Airkeel, har fået sin første kommercielle kontrakt i hus. Ordren er afgivet af det tyske offshore rederi OPUS Marine, der vil montere svigkøjen under rederiets mandskabsbåde.

”Vi har indgået en forhåndsaftale, som betyder, at når vi har bevist, at vi kan få vores svingkøl til at fungere under et af deres fartøjer, så køber de systemet”, siger Arnd Baurichter, der har stiftet Dacoma.

Udviklingsarbejdet af svingkølen, som hedder Airkeel, specielt til katamaraner, er i fuld sving. Det ny tekniske design, som skal sikre, at svingkølen fungerer og er stærk nok samt kan løftes op, er på plads, og designet er på vej til at blive valideret af to uafhængige firmaer og godkendt.

”V har lavet et nyt design, som gør det nemmere at eftermontere kølen uden at bore et stort hul i bunde af båden, og hvor kølen kan løftes. Så nu har vi et design, vi har udviklet og søger patenteret, som vi kan fremstille den fysiske køl ud fra”, siger han.

Det er helt nyt, at Dacoma bevæger sig ind på markedet for dobbeltskrogsfartøjer som de katamaraner, der typisk fragter mandskab og udstyr til og fra havvindmølleparker. Den hidtidige udvikling og foreløbige fysiske test er foregået på enkeltskrogsfartøjer.

Tidligere på året kunne Dacoma fremvise en prototype i drift på en ProZero-arbejdsbåd fra det danske værft Tuco Marine, som er med i udviklingen af svingkølen, og som står for produktionen af kølens kulfiberkrop.

Katamaranfartøjer udmærker sig ved at de kan bære en forholdsvis høj vægt, har et stort dæk og kan sejle på meget lavt vand samt grundlæggende er mere stabile end enkeltskrogsfartøjer.

”Alligevel kan vore Airkeel øge stabiliteten betragteligt og samtidig nedbringe de samlede brændstofudgifter, fordi sejladsen foregår uden brug af så meget motorkraft. Men vi er jo stødt ind i den udfordring, at vores svingkøl rækker flere meter nede under båden, så det skulle vi have løst”, siger Arnd Baurichter.

Løsningen blev et hæve-sænke-system, så svingkølen kan hæves og vippes ind under katamaranen, når den er på lavt vand som for eksempel Vadehavet. Det er det system, som Dacoma nu søger patent på.

Arnd Baurichter oplyser, at når valideringen er i hus, går produktionen af svingkølen i gang på et af OPUS Marines fartøjer, og han forventer, at fartøjer kan sættes i søen senere i år.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Desmi overskud på 114,4 millioner kroner

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence nu på amerikanske hænder

Annonce

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Angrebet containerskib fortsætter sejladsen

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

18.06.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Turning waste heat into business value in Frederikshavn

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence får første ordre på ny generation

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk opbakning til EU-strategier

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Hård kritik af regeringens plan om passagerafgift på krydstogtskibe

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course