MSC løber fra alle de andre

MSC har i løbet af de sidste par år sat turbo på udbygningen af sin flåde og har i dag en ordrebog på 1,7 mio. teu. stort set svarende til størrelsen af hele flåden i Hapag-Lloyd, der i dag er verdens femte største containerrederi. Derudover har MSC siden 2020 opkøbt mere end 250 brugte skibe.

De voldsomme indkøb har betydet, at MSC siden starten af 2020 har øget andelen af ejede skibe fra 51 pct. til 68 pct., ifølge Linerlytica.

Det Søren Toft ledede rederis indkøb overgår siden august 2020 de samlede indkøb hos de næste syv største indkøbere, viser tal fra Alphaliner.

Nummer to på listen er CMA CGM med 85 indkøbte skibe efterfulgt af Maersk med 28.

MSC blev stiftet af italieneren Gianluigi Aponte, der siden har opbygget en formue på 100 mia. dollar, rapporterede et schweizisk medie i sidste måned, hvilket gør ham til den rigeste person i alpelandet og - hvis tallet bekræftes - den 6. rigeste på Forbes liste over verdens rigeste, hvor han kiler sig ind mellem Bill Gates og Warren Buffett.

Kilde: Splash

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle