Rusland vil ikke acceptere olie-prisloft

EU og nu også G7-landene og Australien indfører fra mandag et prisloft på 60 dollar/tønde for russisk råolie for at presse Ruslands indtægter og dermed mulighed for at finansiere krigen i Ukraine. Men Rusland har lørdag meldt ud, at man “ikke vil acceptere” prisloftet.

Arkivfoto..

EU´s prisloft, der lørdag også fik tilslutning fra G7-landene og Australien betyder, at ikke EU-lande fortsat kan importere søtransporteret olie fra Rusland, men forbyder rederier og forsikringsselskaber at håndtere laster af russisk råolie, hvis der er betalt mere end 60 dollar/tønde.for den.

“Vi vil ikke acceptere dette loft,” sagde Kreml-talsmanden Dmitry Peskov til nyhedsbureauet RIA. Han tilføjede, at Rusland nu vil gennemføre en hurtig analyse af aftalen og derefter komme med en reaktion.

Men Rusland har gentagne gange sagt, at man ikke vil levere olie til lande, der tilslutter sig prisloftet. Et synspunkt, der blev gentaget i et opslag på de sociale medier lørdag af den russiske ambassadør Mikhail Olyanov, der håndterer internationale organisationer i Wien.

“Startende i år skal Europa leve uden russisk olie,” sagde han.

Formålet med prisloftet er at presse Ruslands indtægter fra olieeksport, men samtidig holde den globale olieforsyning på et stabilt niveau. Russisk råolie blev ifølge Reuters fredag handlet til 67 dollar/tønde.

Redaktionen.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle