Vigtigt skridt mod storskala CO2-lagring

Folketinget har på årets sidste mødedag vedtaget to lovforslag vedr. lagring af CO2 i undergrunden. Det markerer ifølge Klimaministeriet startskuddet til et nyt grønt erhvervseventyr, som også vil sikre storskala-anlæg og bidrage til CO2-reduktioner inden udgangen af 2025.

oto: Teknologisk Institut..

Det ene lovforslag sikrer udmøntning af den første pulje til fangst, lagring og anvendelse af CO2 ( CCUS) i Danmark og lige vilkår for de aktører, der kan byde på den.

Det andet er starten på et pilotprojekt med CO2-lagring i den danske undergrund ved Stenlille såvel som transport af brint i rør og lagring i undergrunden.

Lovforslagene er begge med til at understøtte udviklingen af et dansk marked for CCUS.

“Visioner er gode, men handling er endnu bedre. Derfor er jeg glad for, at vi i 2025 kan fange drivhusgasser fra danske skorstene og pumpe dem ned i undergrunden – det vil føre reduktioner med sig og bidrage til 70-procentsmålet.

Kort sagt har vi nu både opskrift og ingredienser til et grønt, dansk erhvervseventyr – vi mangler bare at bage kagen, og det er det arbejde, der kan gå i gang nu, og så ovenikøbet med bred opbakning fra partierne i Folketinget,” siger den nye klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M).



Hvis Danmark skal nå sine klimamål, er fangst, anvendelse og lagring af CO2 (CCUS) er et nødvendigt virkemiddel. Den første CCUS-pulje modtager endeligt bud indtil 10. februar 2023, skriver ministeriet.

Kilde: Klima-, Energi-, og Forsyningsministeriet.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Hård kritik af regeringens plan om passagerafgift på krydstogtskibe

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

03.06.2026Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Nyt regeringsgrundlag styrker forsvar, innovation og grøn omstilling

29.05.2026Maritimedanmark.dk

Terma buldrer frem i et marked med stor efterspørgsel

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

26.05.2026Maritimedanmark.dk

Norske værfter går sammen om at bygge krigsskibe

20.05.2026Maritimedanmark.dk

Genindsættelsen af elfærge udsættes igen

20.05.2026Maritimedanmark.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle