Underskuds-plaget havn får ny direktør

Hanstholm Havn, der kæmper med og store underskud efter havneudvidelsen til 600 mio. kr, har fået ny chef. Søren Zohnesen, der siden maj har været konstitueret direktør, er udnævnt til havnechef i den nye kommunale organisation, oplyser Thisted Kommune i en pressemeddelelse.

Søren Zohnesen er udnævnt til ny havnechef for Hanstholm Havn. Foto: Thisted Kommune..

Store underskud og en ny status som kommunalhavn fra årsskiftet er den virkelighed, som nu venter Søren Zohnesen med udnævnelsen til havnechef for Hanstholm Havn.

Men efter otte års ansættelse i havnen, senest som konstitueret direktør, ved Søren Zohnesen, hvad der venter ham.

“Vi har valgt Søren Zohnesen, fordi vi mener, han er den rette mand til den opgave, der nu venter. Han har et indgående kendskab til virksomheden. Han kender medarbejderne, kunderne og de samarbejdspartnere, som er vigtige for havnens videre udvikling. Og så har han et grundlæggende, indgående kendskab til det at drive en havn. De færdigheder har vi brug for,” siger direktør for Teknik, Erhverv og Beskæftigelse, Mogens Kruse Andersen, Thisted Kommune i forbindelse med udnævnelsen.

Hanstholm Havn har været igennem en turbulent tid efter udvidelsen af havnen. I fjor måtte der findes en ny formand, da den tidligere finansminister for Venstre, Kristian Jensen, takkede af efter blot et par måneder til fordel for posten som chef for Green Power Denmark.

Kort tid efter annoncerede havne direktør Nils Skebys sin afgang efter to år på posten og blev afløst af Zohnesen som konstitueret.

Og i december besluttede Thisted Kommune så at ophæve havnens status som selvstyrelsen og i stedet gøre den til en kommunal havn.

“Vi skal have styr på havnens økonomi og drift. Havnen er løbet tør for kapital, og lader vi tingene fortsætte som nu, vil havnens kassekredit bare vokse,” sagde Thisteds borgmester, Niels Jørgen Pedersen (V) til Nordjyske.

Overtagelsen betød, at kommunen skulle hente 63 mio. kr. op af kommunekassen for at indfri havnens kassekredit. Og så forventer kommunen, at der frem mod 2025 vil være et træk på 175 mio. kommunale kroner for at finansiere havnens underskud.

Nu bliver det så Søren Zohnesens opgave at sikre ro og kommerciel fremgang for havnen. Den tidligere fiskeskipper blev ansat som havneassistent i 2014 og avancerede siden til vicedirektør og driftschef, inden konstitueringen som havnedirektør.

“Ovenpå en turbulent tid er jeg både ydmyg og glad for at have fået muligheden for at være med til at indfri det potentiale, som jeg ser i Hanstholm Havn. I fremtiden skal vi være en moderne havn, der ud over at være Europas førende fiskerihavn også er en betydelig godshavn og en stærk spiller på markedet for den grønne omstilling,” udtaler han i pressemeddelelsen fra Thisted Kommune om udnævnelsen.

Kilde: Thisted Kommune.

Iron Pump A/S

Sponseret

Duplex og superduplex i maritime pumper

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor sætter fokus på sediment som ressource

Relateret indhold

28.10.2026Maritimedanmark.dk

Første containerskib tilsluttet landstrøm i Aarhus

26.10.2026Maritimedanmark.dk

Danske havne må afvise kunder på grund af manglende strøm

Annonce

29.10.2026Maritimedanmark.dk

Maersk topper på rettidighed i september

29.10.2026Maritimedanmark.dk

Norden fordobler overskud og opjusterer

20.10.2026Maritimedanmark.dk

Oman sætter slutdato på Maersks havnekoncession

19.10.2026Maritimedanmark.dk

København kåret for tredje år i træk

15.10.2026Maritimedanmark.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

12.10.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor sætter fokus på sediment som ressource

07.10.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line rykker Danmark-ruten til ny terminal

06.10.2026Maritimedanmark.dk

Odense Havn går efter Femern-anlægget

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.11.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Workplace Violence Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about different types of workplace violence, signs of potential violence and how best to respond. You will be able to explain the importance and purpose of a workplace violence prevention program and identify violence hazard prevention and controls.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Hazards and Personal Safety (E-learning course - afholdes løbende)

This course on workplace hazards and personal safety, will inform you about the general hazards you will find offshore, how to evaluate them, and continue to carry out your duties as safely as possible.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course