Formentlig menneskelig fejl bag påsejling

Det var sandsynligvis en menneskelig fejl, der sendte CTV-en Attender halvvejs op på stensætningen på ydermolen ved indsejlingen til Skagen Havn onsdag morgen. Båden fik huller i skroget og kunne ikke umiddelbart fjernes fra stedet.

Foto: Skagen Havnerundfart/Facebook..

“Han opdager pludselig, at han har en forkert retning, men kan ikke forklare hvorfor,” siger politikommissær Michael Elkjær, Frederikshavns Politi til Maritime Danmark om årsagen til det voldsomme sammenstød.

Ifølge politiet var der fire passagerer og to besætningsmedlemmer om bord, da det 23 meter lange Crew Transfer Vessel onsdag omkring kl. 7.15 påsejlede ydermolen med så stor fart, at skibet stod solidt plantet på stensætningen. Ingen kom noget til.

“Der blev slået bak, men for sent til at undgå stensætningen,” har politiet noteret om afhøringen af de to besætningsmedlemmer.

Ejeren af skibet, Northern Offshore Services sendte straks folk fra rederiet til Skagen, hvor det ikke umiddelbart var muligt at fjerne skibet fra stensætningen, da der blev slået huller i skroget ved påsejlingen. Hvornår skibet kan fjernes var onsdag usikkert.

“Det er for tidligt at sige noget om. Det beror på de skader, der er sket på skibet. Den beslutning er vores forsikringsselskab også med inde over. Forhåbentlig går det hurtigt,” siger David Kristensson, der er bestyrelsesformand og medejer af Northern Offshore Service til Nordjyske.

Attender var chartret ud til Skagen-virksomheden Saga Shipping, hvor det var beskæftiget med at sende forsyninger og besætninger ud til de mange skibe, der passerer ved Skagen.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Nu bliver det nemmere at forny sønæringsbeviser

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Hafnia slutter året med bedste kvartal

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sætter gang i fyringsrunde

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Verdens første fuldt ubemandede containeranløb gennemført i Kina

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course