Saudi Arabien køber første krydstogtskib

Cruise Saudi, der blev etableret i 2021, har netop købt sit første krydstogtskib. Valget faldt på World Dream, det nu krakkede Genting Hong Kong´s tidligere flagskib, der blev købt på auktion i Singapore, omdøbt til Manara og leveret til Cruise Saudi 28. februar.

Arkivfoto..

Saudi Cruise er ejet af den hovedrige Saudi Arabia´s Public Investment Fund og har siden 2021 arbejdet på at etablere Saudi Arabien på det globale krydstogts kort gennem opbygning af økosystemer både på land og til vands.

I spidsen for Cruise Saudi er tyske Lars Clasen, der har mere end 30 års erfaring i krydstogtindustrien, hvor han bl.a. har været topchef i AIDA Cruises og The Ritz Carlton Yacht Collection.

Clasen bekræftede torsdag købet af det 150.700 bt store krydstogtskib, der er bygget i 2017, overfor TradeWinds og tilføjede, at købet var et skridt på vejen i selskabets strategi om at opbygge og udvikle en krydstogtsindustri i Saudi Arabien.

“Skibet er blevet omdøbt for at afspejle det nye ejerskab og vil nu gennemgå en ombygning,” siger han til TradeWinds.

World Dream - nu Manara - er 335 meter langt og har plads til 3.376 passagerer i 1.686 kahytter. Skibet, der blev afleveret fra Meyer Werft i 2017, rummer 18 restauranter, 12 barer foruden utallige underholdningstilbud - heriblandt muligheden for at tage et dyk med skibets egen ubåd.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
GDPR Awareness - Global (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an understanding of the General Data Protection Regulations (GDPR), the rules and roles associated with the legislation, and what it means for you as an employee or employer. You will learn about personal data, how to protect it, and ways to identify and mitigate any potential risks at your company.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course