Klik venligst
danskerederier.gif

CMA CGM overskud på 24,8 mia. dollar

CMA CGM overskud på 24,8 mia. dollar

Mandag 6. marts 2023 kl: 08:00


Det franske containerrederi CMA CGM, der er verdens tredjestørste, kun overgået af MSC og Maersk, kom ud af 2022 med et nettooverskud på 24,8 milliarder dollar, mod et overskud på 17,9 milliarder dollars i 2021. Ledelsen forventer at markedet i år vil være præget af markant faldende rater.

”Vores gruppe opnåede enestående, historiske resultater i 2022, der har gjort det muligt for os at investere markant på tværs af vores forretning, og øge den grønne omstilling”, siger Rodolphe Saadé, administrerende direktør for CMA CGM Group.

”Efterhånden som handelen vender tilbage til normalen og fragtpriserne falder, vil vores strategi og nylige investeringer vise deres værd, og give os mulighed for at gå fremtiden trygt i møde”.

”Vi vil fortsætte med at udvikle vores forretning inden for transport og logistik for at imødekomme kundernes behov, der forventer, at en gruppe som vores leverer den bedste service til de lavest mulige omkostninger, med den lavest mulige miljøbelastning”, siger Rodolphe Saadé.

Omsætningen voksede fra 56 milliarder dollar i 2021 til 74,5 milliarder dollar i 2022.

Containerekspert Lars Jensen fra Vespucci Maritime hæfter sig i en kommentar til regnskabet på LinkedIn bl.a. ved, at rederiet i 2022 vandt en lille markedsandel, da det oplevede et mindre fald i mængderne end markedet generelt.

-mauh


< Forrige side

Copyright © Maritime Danmark



Seneste nyt

- Stort skoleskib på grund i Norge
- IMO klimaforhandlinger inde i sidste fase
- Syv fortsat indlagt efter dokulykke
- EU-aftale om maritime brændstoffer
- Brændende tankskib ud for Portugal
- Ny bornholmerfærge på vej til Danmark
- Vincent Clerc formand for Klimapartnerskab
- Se Maersk nye metanoldrevne feederskib
- Borgmester freder færgerute til Marstal
- Mærsk sælger Maersk Supply Service
- Kornaftale forlænget i sidste øjeblik
- Furetank ansætter første kvindelige kaptajn


Dagens mest læste

- Stort skoleskib på grund i Norge


Ugens mest læste

- Se Maersk nye metanoldrevne feederskib
- Ny bornholmerfærge på vej til Danmark
- Mærsk sælger Maersk Supply Service
- Det gik helt galt ved anløb i Kaohsiung
- Borgmester freder færgerute til Marstal
- Bulkcarrier tilbageholdt i Finland
- Syv fortsat indlagt efter dokulykke
- Brændende tankskib ud for Portugal
- Maersk åbner ny fragtrute fra Billund
- Stort skoleskib på grund i Norge
Klik venligst
Klik venligst